Audicija ansambla Baleta SNP-a
Из пробне сале СНП-а (Фото:: Срђан Дорошки)
Ansambl Baleta Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu organizuje audiciju za prijem baletskih igrača, 7. juna od 12 časova.
Balet SNP-a osnovan je 8. marta 1950. godine. Prva umetnička igra u Novom Sadu, beleže hroničari, mogla se videti još u 18. veku prilikom gostovanja trupe Jozefa Bauerfajnda i Franca Švarca, a tokom 19. veka samo sporadično zahvaljujući gostujućim stranim trupama. U međuratnom periodu srpsku Atinu su posećivali strani baletski igrači, parovi, grupe i ansambl baleta Narodnog pozorišta u Beogradu sa predstavom „Kopelija“. Umetnička igra od 1920. do 1927. negovana je u SNP zahvaljujući Klemensu Klemenčiću, igraču, koreografu, reditelju, glumcu i pevaču. Krajem 30-setih u SNP je umesto Klemenčića angažovana Milena Čutuković-Popović, kao igrač i koreograf, koja je i posle Drugog svetskog rata spremala igre za sve predstave ove kuće kulture. Obnavljanjem Opere 1947. javila se snažna potreba za igračkim kadrom pa je u okviru tadašnjeg pozorišnog Dramskog studija krajem navedene godine formiran Baletski odsek koji je već 1948. prerastao u Srednju baletsku školu. Februara 1950. tadašnji upravnik SNP Jovan Konjović i Margita Debeljak održali su audiciju posle koje je primljeno 24 člana folklorne grupe umetničkog ansambla Centralnog doma JNA u Beogradu pod vođstvom Marine Olenjine. To je bio početak rada Baleta SNP.