Nedostatak stručnjaka
Rezultati ankete ostanju u globalnoj građevinskoj industriji, koje je nedavno objavio „KPMG International” (globalna mreža profesionalnih firmi koje pružaju usluge revizije i poreskog i finansijskog savetovanja), pokazali su da nedostatak stručnog kadra u ovoj privrednoj grani ugrožava građevinske projekte na svetskom nivou, ograničava rast ovog sektora i doprinosi povećanju troškova.
Anketa je sprovedena početkom ove godine, i to putem intervjua sa direktorima i visokim rukovodiocima vodećih građevinskih izvođača širom sveta. Intervjuisane firme imaju promet u rasponu od 30 milijardi američkih dolara do ispod 250 miliona američkih dolara, uz opseg aktivnosti koji obuhvata globalni, regionalni i isključivo domaći nivo.
Čak 84 odsto ispitanika smatra da ovaj privredni sektor ne ulaže dovoljno napora u rešavanje trenutnog hroničnog nedostatka stručnog kadra. Pedeset četiri odsto anketiranih je reklo da je problem dostigao kritičnu tačku, dok, s druge strane, 66 odsto smatra da je njihovo preduzeće na dobrom putu da reši problem u okviru kampanje za zapošljavanje.
Ričard Vitington, globalni direktor KPMG-a za građevinsku industriju i partner u engleskoj kancelariji KPMG-a, iznenađen je stavom privrednog sektora da su pojedinačni napori dovoljni, a da je istovremeno celokupna industrija deficitarna.
– Svakako je sada vreme za kolektivne napore. Jedno od prvih pitanja je da li bi građevinske firme trebalo da razviju svež pristup zapošljavanju, odnosno da preduzmu pozitivne korake u cilju prevazilaženja problema imidža koji priznaju da imaju, da bi uspele da pobede konkurenciju u privlačenju najboljih studenata i diplomaca u vrlo izazovnom globalnom okruženju. Rat za talente mora da počne mnogo pre nego što studenti diplomiraju i pre nego što prve runde kampanja zapošljavanja započnu. Građevinska industrija treba da nauči lekciju od drugih privrednih sektora i da počne da gradi pozitivan i privlačan imidž dok su potencijalni zaposleni još na studijama ne čekajući dok oni diplomiraju – kategoričan je Vitington.
Nalazi sprovedene ankete ukazuju i na to da su nedostatak kadrova na globalnom nivou i problem imidža privrednog sektorakombinovani sa propustima u upravljanju rizicima, povećanjem troškova, zahtevnim novim ekološkim standardima, kao i sa globalnim pitanjem održivosti.
Kako KPMG anketa ujedno identifikuje održivost kao oblast za potencijalni razvoj građevinske industrije, slika za budućnost nije potpuno tmurna. Održivost, prema rečima Vitingtona, predstavlja neverovatnu priliku za građevinske izvođače usmerene na budućnost da ugrabe priliku za razvoj „zelene” reputacije koja će im dati realnu takmičarsku prednost i staviti ih na mesto najpoželjnijeg poslodavca u svom privrednom sektoru.
S. Lučić
--------------------------------------------------------------
Revizija i poresko i finansijsko savetovanje
Globalna mreža KPMG prisutnaje u više od 145 zemalja sa 123.000 zaposlenih u firmama članicama širom sveta. Nezavisne firme članice KPMG mreže povezane su sa švajcarskom kooperativom „KPMG International”. Svaka firma je odvojeno i zasebno pravno lice i kao takvo nastupa na tržištu.