Izbegnut sudar kineskog broda i američkog razarača u Tajvanskom moreuzu

04. 06. 2023. 12:51

(Фото EPA-EFE/CAROLINE BREHMAN )

Kineski ratni brod približio se na 150 jardi (137 metara) od američkog razarača „Čang-Hun“ tokom zajedničke američko-kanadske misije kroz Tajvanski moreuz, saopštila je američka Indo-pacifička komanda. Kina je, sa svoje strane, optužila SAD i Kanadu da nemerno izazivaju incidente.

Kako se navodi u saopštenju američke mornarice, američki razarač i kanadska fregata „Montreal“ plovili su sa juga na sever Tajvanskog moreuza kroz vode gde postoji sloboda plovidbe i prolaza na otvorenom moru.

„Tokom prolaska, kineski torpedni brod „Noak (N) Lujang III” izveo je nebezbedne manevre blizu američkog razarača. Brod je pretekao „Čang-Hun” sa leve strane i presekao njegov pramac na udaljenosti od 150 jardi (137 metara). Razarač „Čang-Hun” zadržao je kurs i usporio“, navodi se u saopštenju komande.

Kineski brod zatim je drugi put presekao kurs američkog razarača sa desnog boka na levi na udaljenosti od 2.000 jardi (1.828 metara) i ostao podalje sa leve strane razarača, dodaje se u saopštenju.

Sa svoje strane, portparol Istočne zone borbene komande Narodnooslobodilačke armije Kine Ši Ji, izjavio je da Kanada i SAD nemerno izazivaju incidente i provociraju rizike u toj oblasti, podrivajući regionalni mir i stabilnost.

Portparol je objasnio da je Istočna borbena komandna organizovala snage za pratnju i nadgledanje američkog razarača i kanadske fregate duž cele rute.

On je naglasio da kineska vojska održava visok stepen borbene gotovosti i da će preduzeti sve neophodne mere da odlučno odgovori na sve pretnje i provokacije, zaštiti nacionalni suverenitet i bezbednost, kao i regionalni mir i stabilnost, prenosi Sputnjik.

Loading...