Interesuju ga samo animirani filmovi

Snežana Čikarić

15. 06. 2023. 17:42

(Фото EPA-EFE/ALLISON DINNER)

Meksički reditelj Giljermo del Toro izjavio je da u budućnosti planira da radi samo na animaciji.

„Postoji nekoliko igranih filmova koje bih voleo da snimim, ali ima ih malo... Nakon toga želim da radim samo animaciju. Takav je plan. Animacija je za mene najčistija umetnička forma koja se pokazala zarobljenom od gomile razbojnika. Moramo je spasiti. Mislim da je moguće uneti mnogo dobrih stvari u svet animacije”, izjavio je u razgovoru za „Holivud riporter” reditelj koji je osvojio tri Oskara za film „Panovi lavirinti”, i to u kategoriji najbolja fotografija, scenografija i šminka.

Autor filma „Oblik vode”, koji je dobio sedam nominacija za „Zlatni globus“, dvanaest za BAFTA nagradu i čak trinaest za Oskara, dodao je i kako želi da u crtanim filmovima vidi stvarni život koji je do danas jedva prikazan. Njegov poslednji projekat „Pinokio” izašao je krajem 2022. godine i osvojio je Oskara i „Zlatni globus”  za najbolji animirani film. Paralelno, del Toro radi na „Frankenštajnu” sa Endru Garfildom i Oskarom Ajzekom, kao i na ekranizaciji „Pogrebanog velikana” Kadzuo Isiguro.