Rusija proglasila Svetski fond za prirodu nepoželjnim u zemlji

21. 06. 2023. 18:05

(Фото А. Васиљевић)

Generalno tužilaštvo Ruske Federacije odlučilo je da proglasi Svetski fond za prirodu nepoželjnim u Rusiji, saopštili su ruski zvaničnici.

Nadzorna institucija navodi da je, na osnovu rezultata revizije, rusko generalno tužilaštvo odlučilo da aktivnosti međunarodne nevladine organizacije WWF označi kao nepoželjne na teritoriji Ruske Federacije, preneo je Interfaks.

Ministarstvo pravde je 10. marta uvrstilo Svetski fond za prirodu u registar stranih agenata.

U Tužilaštvu smatraju da „aktivnosti fonda za životnu i ekološku edukaciju, koristi kao paravan za realizaciju projekata koji predstavljaju bezbednosne pretnje u sferi privrede”.

„Pod izgovorom očuvanja životne sredine, ovaj Fond sprovodi aktivnosti usmerene na sprečavanje sprovođenja političkog kursa zemlje u vezi sa industrijskim razvojem Arktika i prirodnih resursa na tamošnjim teritorijama”, navodi se u saopštenju.

Dodaje se da Svetski fond za prirodu radi i na „legitimizaciji ograničenja koja mogu poslužiti kao osnova za usmeravanje severnomorskog puta u pravcu ekskluzivnih ekonomskih zona SAD”, saopštilo je tužilaštvo.

Inicijative fonda, prema ruskoj nadzornoj agenciji, „usmerene su na velika preduzeća koja se bave energetskim sektorom, industrijom nafte i gasa, a takođe se bave i razvojem nalazišta minerala i plemenitih metala”, prenosi Tanjug.