Vode Kalemegdan i Uvac
Dobra vest za sve naše čitaoce koji su nam se javljali sa primedbom da je rok za izbor „Sedam čuda Srbije“ suviše kratak: odlučili smo da akciju produžimo do kraja meseca, odnosno do 28. septembra, kad izlazi naredni broj „Politikinog Magazina“! Dakle, još nedelju dana za one koji još nisu stigli da daju svoj glas za jednu od predloženih 14 prirodnih lepota, i jedan od 14 najvrednijih graditeljskih poduhvata u Srbiji.
A da svaki glas može da vodi novim iznenađenjima i preokretima u rangiranju kandidata, pokazuju i najnoviji rezultati glasanja. Na listi prirodnih čuda sada vodi kanjon Uvca, potisnuvši Đavolju varoš (koja je prethodno po broju glasova nadmašila Drinu sa Vrelom) na treće mesto, dok je druga na listi Drina. Odmah iza nje je Tara, slede Đerdapska klisura, Palić i Vratna, sa veoma ujednačenim brojem glasova, dok za njima zaostaju Golija, Resavska pećina, Stara planina, Sijarinska banja, Deliblatska peščara, Fruška gora i Carska bara.
Na vrh liste kulturnih dobara i građevina izbila je Kalemegdanska tvrđava, za njom slede Šarganska osmica i Visoki Dečani, sa minimalnom razlikom u broju glasova, dok je Gračanica, koja je doskora bila prva, sad pala na sedmo mesto. Na četvrtom je Hram Sv. Save u Beogradu, na petom Gamzigrad, na šestom Pećka patrijaršija. Ostali predlozi su Studenica, Lepenski vir, Negotinske pivnice, Gradska kuća u Subotici, Petrovaradinska tvrđava, Smederevska tvrđava i Trajanov most.
TRENUTNI PLASMAN
Prirodna čuda (pc):
|
1. |
Kanjon Uvca |
|
2. |
Drina sa Vrelom |
|
3. |
Đavolja varoš |
|
4. |
Tara |
|
5. |
Đerdapska klisura |
|
6. |
Palić |
|
7. |
Vratna |
Graditeljska čuda (gc):
|
1. |
Kalemegdanska tvrđava |
|
2. |
Šarganska osmica |
|
3. |
Visoki Dečani |
|
4. |
Hram Sv. Save |
|
5. |
Gamzigrad |
|
6. |
Pećka patrijaršija |
|
7. |
Gračanica |
Na osnovu SMS poruka, i-mejlova, pisama i telefonskih poruka koje stižu u našu redakciju, stekli smo utisak da su u protekloj sedmici najviše „posustali“ glasači iz Vojvodine, dok su se „aktivirali“ Beograđani, ali smo sve u svemu ipak zadovoljni, jer je odziv i dalje iznad očekivanja.
Iskoristite preostalih nedelju dana da glasate za „svoje“ kandidate: za prirodna čuda ukucajte latinicom pc (prirodna čuda) pa onda razmak, i upišite broj vašeg kandidata, za graditeljsko čudo upišite gc (graditeljska čuda), razmak, pa broj. Glasa se jednom porukom za kandidate u obe konkurencije. Na primer: Ako želite da glasate za Taru i Hram Svetog Save, onda to učinite ovako:
pc 3
gc 9
Pošaljite poruku na broj 1806
Cena poruke je 10 dinara plus PDV.
Takođe, možete glasati i elektronskom poštom na naš mejl cudaSrbije@politika. rsili poslati pismo redakciji na našu dobro poznatu adresu Makedonska 29, 11000 Beograd.
A sada ćemo vas još jednom podsetiti na kandidate u obe konkurencije:
Priroda
|
1. |
Đerdapska klisura |
|
2. |
Đavolja varoš |
|
3. |
Nacionalni park Tara |
|
4. |
Resavska pećina |
|
5. |
Kanjon Uvca |
|
6. |
Kapije i kanjon Vratne |
|
7. |
Golija |
|
8. |
Stara planina |
|
9. |
Sijarinska banja |
|
10. |
Palić |
|
11. |
Carska bara |
|
12. |
Drina i Vrelo |
|
13. |
Deliblatska peščara |
|
14. |
Fruška gora |
Građevine
|
1. |
Gamzigrad |
|
2. |
Studenica |
|
3. |
Lepenski vir |
|
4. |
Kalemegdanska tvrđava |
|
5. |
Negotinske pivnice |
|
6. |
Gradska kuća u Subotici |
|
7. |
Gračanica |
|
8. |
Petrovaradinska tvrđava |
|
9. |
Hram Sv. Save |
|
10. |
Smederevska tvrđava |
|
11. |
Šarganska osmica |
|
12. |
Trajanov most |
|
13. |
Visoki Dečani |
|
14. |
Pećka patrijaršija |
Najzad, da podsetimo: redakcija „Politikinog Magazina” pokrenula prošle godine akciju „Sedam čuda Srbije” podstaknuta izborom sedam novih graditeljskih svetskih čuda za koja je lane glasalo oko sto miliona ljudi iz 230 zemalja, i svetskih čuda prirode, za koja glasanje još traje (na toj listi je i naša Đavolja varoš, trenutno na 17. od ukupno 77 mesta). Želeli smo, naime, da i mi u Srbiji predstavimo naše najveće prirodne i graditeljske lepote, istorijska i kulturna dobra, ali i da podstaknemo nadležne na njihovu zaštitu.
A. M.