Čiji je „Vrmac"
Kotor – Poznato bokeljsko banjsko lečilište za rehabilitaciju nespecifičnih plućnih bolesti i alergija „Vrmac Prčanj” zatvoreno je. Kakva je sudbina 78 zaposlenih još se ne zna, a opština Kotor i Institut za rehabilitaciju iz Beograda vode sudski spor oko vlasništva. Zbog nastale situacije u kojima je radnicima „Vrmca” jedina izvesnost izbor između privatizacije koja podrazumeva i socijalni program i neizvesnog i dugotrajnog parničnog postupka, sindikat zaposlenih obratio se za pomoć Vladi Crne Gore. Oni tvrde da imaju neoborive dokaze da je „Vrmac” vlasništvo opštine Kotor i Crne Gore, a da Vlada Srbije „otimačinom pokušava da prodaje ono što nije njeno”.
Direktor Instituta za rehabilitaciju – Beograd Stanka Vidaković, povodom nameravane privatizacije „Organizacionog dela Vrmac”, tvrdi da ona predviđa očuvanje i sveobuhvatno unapređenje delatnosti u preduzeću, i to putem prodaje kapaciteta kao „operativnog biznisa”.
„To znači da bi kupac zadržao delatnost i zaposlene u radnom odnosu, putem investicija unapredio i proširio kapacitete, što bi dalo garanciju za nastavak poslovanja, sigurnost radnih mesta i dodatno zapošljavanje, znatno poboljšanje uslova rada i zarada”, kaže Vidakovićka.
„Vrmac” već godinama posluje sa velikom gubicima, tako da se samo u periodu od 2002. do 2007. godine ukupno 3.231.521 evra iz Instituta prelilo u njega radi finansiranja zarada i drugih troškova poslovanja. U takvim okolnostima nije bilo mesta za ulaganja, tako da se sada nalazi u stanju koje je neodrživo.
„Suprotno očekivanjima da će zaposleni i sindikat shvatiti neophodnost promene, modernizaciju i podizanje konkurentnosti u uslovima kada se sve više razvija kvalitetan i visoki turizam u Crnoj Gori, inicirane su aktivnosti na sprečavanju privatizacije. Prema informacijama kojima sada raspolažemo, postoji opravdana bojazan da bi usled pokretanja sudskih postupaka u vezi sa imovinom „Vrmca” i pravom raspolaganja nad njom, postupak privatizacije mogao na određeno vreme biti blokiran”, napominje direktorka beogradskog Instituta.
Zbog toga će, kako ističe, „Institut i Republika Srbija biti prinuđeni da svoja prava i interese zastupaju i štite pred nadležnim sudskim instancama kako u Crnoj Gori tako i u inostranstvu”.
Prethodnih godina poslovanje „Vrmca” je funkcionisalo, kažu u Institutu, na teret poreskih obveznika u Srbiji, a sudski spor bi doveo do dugotrajnog zatvaranja objekta, što bi rezultiralo prestankom potrebe za radom svih zaposlenih i otkazom ugovora o radu uz isplatu zakonom propisanog iznosa otpremnine.
„Sudbina i budućnost radnih mesta u Vrmcu ne zavise od Instituta za rehabilitaciju – Beograd, kao poslodavca, nego od organa i subjekata u Crnoj Gori koji su pokrenuli sudski spor”, poručuju iz Instituta za rehabiliticaju Beograd.