Milanović: Srbi moraju da odluče gde su

12. 07. 2023. 11:09

(Фото EPA-EFE/TIM IRELAND)

Predsednik Hrvatske Zoran Milanović, koji prisustvuje NATO Samitu u Vilnjusu, izjavio je da je Srbija, što se njega tiče, dobrodošla u Evropsku uniju.

„Srbi moraju da odluče gde su, što se mene tiče, dobrodošli su, ali moraju da odluče gde su“, rekao je Milanović u izjavi novinarima nakon prvog dana samita.

Primećujući mnoge kontradiktornosti, Milanović je rekao da je na samitu govorio o situaciji na Kosovu i Metohiji o, kako je naveo, napadu na Kfor i potrebi da se prizna „kosovska nezavisnost“.

„Pozivamo Ukrajinu u članstvo u NATO, a među nama ima još onih koji ne žele da priznaju postojanje Kosova“, naveo je Milanović.

Kaže da je govorio i o situaciji u Bosni i Hercegovini koju je, pojašnjava ocenio boljom nego što je bila, ali nezadovoljavajućom.

„To nas se sve tiče, to je deo sigurnosnog okruženja u kojem Alijansa deluje“, rekao hrvatski predsednik.

Govoreći o još nekim kontradiktornostima kada je reč o pristupanju nekih zemalja EU, Milanović je rekao:

„S druge strane, s nama u NATO-u ravnopravno sede čelnici Albanije, Severne Makedonije i Crne Gore koji su već godinama dobro došli u najdemokratskiji i najdelikatniji vojni savez na svetu, a u pregovorima za EU se drže negde tamo... nigde. To je čak diskriminacija, to je jedno neodrživo protivrečje“, rekao je šef hrvatske države.

Upitao je šta te zemlje rade u NATO, ako ne ispunjavaju neke druge vrednosti.

On je negirao da Hrvatsku na samitu predstavljaju dve delegacije i istakao da su u Viljnusu bitni jedino šefovi delegacija, jer oni jedini govore, prenosi Tanjug.

O odlučivanju na NATO samitu, Milanović je rekao da se odluke donose bez znanja Hrvatske i da to, kako je kazao, javnost mora da zna zbog mogućih posledica.

„Ovde se donose odluke koje imaju strahovito duboko, tektonsko značenje i Hrvatska u tome učestvuje. Niko od nas, pa ni ja, ni Plenković, ni ministar nismo učestvovali u onim bitnim stvarima o kojima saznajemo u poslednjem trenutku“, rekao je Milanović.

Dodao je da to nije kritika upućena NATO, ali da, kako kaže, u vremenima kao što je današnje, a koje je „grozno i opasno i neke stvari ne želimo da vidimo, to naši ljudi moraju da znaju“.

Rekao je i da „EU pati od strahovitog manjka demokratičnosti“ i kao primer naveo premijera Mađarske Orbana.

„Orban će govoriti iz perspektive mađarskog premijera. Nekom se ne sviđa, ali on brani svoje interese, a interesi su Mađari u Ukrajini koji se masovno mobilizuju“, naveo je Milanović, prenosi Sputnjik.