Amerika, Južna Koreja i Japan održale zajedničku pomorsku vežbu

16. 07. 2023. 12:02

(EPA-EFE/YONHAP)

SEUL – Sjedinjene Američke Države, Južna Koreja i Japan održali su danas zajedničku pomorsku vežbu, kao odgovor na sve veću nuklearnu i raketnu pretnju Severne Koreje, saopšteno je iz Seula.

Severna Koreja ispalila je nedavno svoju najnoviju Hvasong-18 raketu, za koju Pjongjang kaže da je „srž nuklearne sile” koju ima.

Današnje vežbe održane su u međunarodnim vodama između Južne Koreje i Japana, a učestvovali su razarači opremljeni specijalnim radarskim sistemima, saopštila je južnokorejska ratna mornarica.

Vašington i azijski saveznici su radili na unapređenju deljenja sistema informacija po pitanju raketa iz Severne Koreje, navodi Rojters, javlja Tanjug.

„Efikasno ćemo odgovoriti na nuklearne i raketne pretnje Severne Koreje našim vojnim sistemom za odbranu i trilateralnom saradnjom”, rekao je oficir južnokorejske ratne mornarice.

Testiranje interkontinentalne balističke rakete (ICBM) osudile su SAD, Južna Koreja i Japan, a Pjongjang je odbacio kritike, rekavši da ima pravo na samoodbranu.