Leskovac: Izlazak iz agonije
Zbog nesuglasica oko formiranja koalicije, Leskovac je izgubio šest meseci, nakon čega je uvođenjem privremenih mera uspostavljena vlast koja, u suštini, predstavlja odraz izbornih rezultata. Po oceni Dušana Pešića, lokalnog poverenika za informacije od javnog značaja, ova koalicija sada dobro funkcioniše i omogućava realizaciju razvojnih projekta.
Privremene mere u Leskovcu uvedene su polovinom aprila ove godine, a prethodili su im višemesečna agonija i potpuna blokada lokalne vlasti.
Lokalni parlament nije funkcionisao od lokalnih izbora održanih oktobra prošle godine pa je tako u Novu godinu zakoračio bez rebalansa budžeta za 2006. godinu, i bez budžeta za 2007. godinu. Prešlo se na privremeno finansiranje, a posle 31. marta, a nakon toga opština nije imala zakonsku mogućnost ni za takav vid finansiranja.
Naime, novoizabrani odbornici nisu mogli da se dogovore oko formiranja vladajuće koalicije, a stranačke nesuglasice su nastavljane prepucavanjima preko medija. Najveća krivica pripisivana je DSS-u koji nije prihvatao inicijativu DS-a o stvaranju koalicije. Potreban broj za formiranje skupštinske većine je 38, a očekivana koalicija bila je DS - G17 plus - DSS, NS, JS - SPO i Alijansa demokrata, koji su zajedno osvojili 39 odborničkih mesta.
Međutim, konstitutivne sednice uvek su se završavale bez uspeha zbog uzdržanog stava DSS-a, tako da je u januaru istekao i poslednji rok za njeno formiranje. Predsednik opštine dr Vladan Marinković je u više navrata od Ministarstva finansija i vlade tražio da se uvedu privremene mere. I dok je vlada obećavala da će problem Leskovca uvrstiti u dnevni red "idućeg četvrtka", opština je zapadala u sve veđu krizu koja je kulminirala 31. marta - niti je postojala Skupština opštine, niti opštinski budžet, niti su bile uvedene privremene mere. Rečju, sve je stalo.
Nakon građanskih protesta koje su pokrenule nevladine organizacije i posle skoro dvomesečne blokade, Vlada Srbije je polovinom aprila donela odluku o uvođenju privremenih mera. Za predsednika je imenovan ekonomista Goran Vukadinović iz DSS-a, koji tu funkciju obavlja i danas.