Kijev će pokrenuti brodove u Crnom moru

Biljana Mitrinović Rašević

12. 08. 2023. 19:08

ЕПА-ЕФЕ/stinger

Ukrajina je u četvrtak najavila otvaranje privremenih koridora za trgovačke brodove koji plove u ukrajinske luke i iz njih na Crnom moru, što se tumači kao novi test za ruske oružane snage, koje od prekida žitnog sporazuma ne garantuju bezbednost plovidbe. Od 17. jula Rusija je rekla da će sve brodove koji se približe ukrajinskim lukama tretirati kao potencijalno vojne, a države pod čijim zastavama plove kao učesnike na ukrajinskoj strani. Kijev je odgovorio istom uzvratnom merom. Rusija sada faktički drži ukrajinske crnomorske luke u blokadi, a njeni brodovi su učestalo na meti vodenih dronova.

Ukrajinske Mornaričke snage navele su da će se ove rute prvenstveno koristiti za omogućavanje izlaska civilnih brodova koji se od početka rata nalaze u lukama Černomorsk, Odesa i Južni. Od vlasnika ili zapovednika brodova će se tražiti da formalno potvrde spremnost za plovidbu u trenutnim uslovima. Naglašeno je da je vojna pretnja Ruske Federacije prisutna na svim pravcima.

Neimenovani izvori u brodarskom saobraćaju i osiguranju upoznati sa situacijom posle obustavljanja žitnog sporazuma rekli su Rojtersu da nisu obavešteni o novom koridoru i da se postavljaju pitanja u vezi s njegovom održivošću. Zaključili su da je malo verovatno da će većina brodova trenutno pristati da isplovi. „Osiguravači i njihove prateće banke će morati da se saglase i mogu reći da nam se ne sviđaju rizici”, rekao je jedan izvor iz osiguranja.

Kako se navodi u saopštenju ukrajinske mornarice, barem u početku, koridor bi se odnosio na brodove sa kontejnerima koji su zaglavljeni u ukrajinskim lukama od februara 2022. i nisu obuhvaćeni sporazumom koji je otvorio luke za isporuke žitarica prošle godine.

Ali to bi mogao biti veliki test sposobnosti Ukrajine da ponovo otvori morske puteve u trenutku kada Rusija pokušava da održi blokadu ukrajinskih luka. Ukrajinska mornarica je naglasila da je rute već predložila direktno Međunarodnoj pomorskoj organizaciji.

Rute bi se primarno koristile za civilne brodove koji su bili u ukrajinskim lukama Černomorsk, Odesa i Pivdeni, koje su korišćene za izvoz žita od postignutog sporazuma 22. jula prošle godine. „Plovilima čiji vlasnici ili kapetani zvanično potvrde da su spremni za plovidbu u trenutnim uslovima biće dozvoljeno da prođu tim rutama”, navodi se u saopštenju i dodaje da ostaju rizici od mina i vojne pretnje iz Rusije.

Oleg Čalik, portparol ukrajinske mornarice, rekao je Rojtersu da će koridor biti transparentan, da će postaviti kamere na brodove i biće obezbeđeno uživo emitovanje koje će pokazati da je ovo čisto humanitarna misija i da nema vojnu svrhu. Zamenik portparola UN Farhan Hak podsetio je da je sigurna plovidba za trgovačke brodove bila jedna od prednosti „Crnomorske inicijative”, za koju se nada da će moći da bude nastavljena. „Obaveze međunarodnog humanitarnog prava na kopnu i moru moraju se poštovati”, zaključio je on.

Iz Moskve za sada nema odgovora na ovu najavu Ukrajine. Zelenski je pre pet dana, posle zasedanja Štaba Vrhovne vojne komande, rekao da namerava da preduzme niz akcija za obnavljanje „žitnog koridora”. Narodna banka Ukrajine je u svojoj makroprognozi iznela pretpostavku da luke neće biti deblokirane pre sredine 2024. godine. Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan, međutim, očekuje da će sa ruskim kolegom Vladimirom Putinom razgovarati o tom sporazumu tokom ovog meseca. Iako je Erdogan najavio Putinovu posetu Ankari, zvanična Moskva je uzdržana i ne izjašnjava se o tome. I sam Putin je bio veoma neodređen kada je odgovarao na pitanje da li će ići u Tursku i da li će razgovarati s Erdoganom.

Rusija je raspustila zajednički koordinacioni centar u Istanbulu, a njeni zvaničnici navode da će sporazum o žitu biti obnovljen „po dobijanju konkretnih rezultata, a ne obećanja i uveravanja”. Rojters je naveo da je oko 60 komercijalnih brodova usidreno u ukrajinskim lukama od početka rata, a njihova sudbina nije rešena sporazumom koji je omogućio nastavak izvoza žitarica u julu prošle godine. Mnoge posade brodova su evakuisane, a lokalno ukrajinsko osoblje je angažovano da pomaže u čuvanju brodova.