Anja Suša se vraća na Bitef
Ања Суша (Фото: Т. Јањић)
Rediteljka Anja Suša, desetogodišnja selektorka Bitefa i bliska saradnica teatrologa Jovana Ćirilova, ovog oktobra vraća se na ovaj prestižni pozorišni skup savremenih tendencija. Njena predstava „# Jeanne”, rađena prema tekstu hrvatske autorke Ivane Sajko, biće izvedena u takmičarskom programu ovogodišnjeg 57. Bitefa, koji će biti održan od 3. do 10. oktobra pod sloganom „Snago, ne pristaj da budeš nečija”.
Scenski rukopis studiozne Anje Suše godinama unazad usmeren je na druge zemlje, bez preteranog publiciteta na našim prostorima. Svoju predstavu „# Jeanne” radila je u produkciji švedskog gostujućeg pozorišta „Riksteatern” i Kraljevskog dramskog pozorišta Dramaten. Poklonici teatra imaće priliku da je vide u samoj završnici 57. Bitefa: u ponedeljak, 9. oktobra od 20 sati u Pozorištu na Terazijama. U aktuelnoj selekciji beogradska publika biće u prilici da „odmeri” poetike devet predstava koje stižu iz Nemačke, Litvanije, Mađarske, Švedske, Grčke, Burkine Faso, Belgije i Srbije.
Predstava „# Jeanne” je savremena verzija bajke o Jovanki Orleanki, koja se bavi otporom prema društvenoj i sistemskoj nepravdi. Kroz priču o mladoj devojci, buntovnici koja namerava da pređe jezero koje deli dva sveta, dve klase, autorke seciraju probleme društvene nejednakosti i klasnih razlika, odnosno pitanja ekološke katastrofe i klimatskih promena. Pobunivši se protiv socijalne nepravde, mlada Žan biva nasilno zaustavljena u pokušaju da prevaziđe razlike između dva sveta, sa dve strane jezera, čime to isto jezero postaje mesto i simbolične i stvarne smrti te devojke.
Anja Suša je nagrađivana pozorišna rediteljka, aktivna u Srbiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori, Sloveniji, Poljskoj, Švedskoj i Danskoj. Funkciju selektorke Bitefa obavljala je od 2006. do 2016. godine. Njena odluka o povlačenju usledila je zbog odnosa države prema kulturi i ovom festivalu, odnosno što je, kako je sama govorila, „Jovanovim odlaskom Bitef postao glineni golub u zabavnom parku srpske kulture”. U periodu od 2002. do 2011. godine bila je ne čelu pozorišta „Duško Radović” u Beogradu. Od 2019. godine radi kao profesorka pozorišne režije na Univerzitetu umetnosti u Stokholmu, a u Švedskoj je sa velikim uspehom režirala više od deset predstava.
Funkciju selektora Bitefa poslednji put Anja Suša obavljala je 2016. godine, odnosno na jubilarnom, 50 festivalskom izdanju. O svojoj odluci da se povuče svojevremeno je za „Politiku” rekla sledeće:
– Odluka nije bila nimalo ishitrena. Ja sam je, naime, najavila pre gotovo godinu dana. Napisala sam ostavku još u julu prošle (2015) godine, kada sam razmišljala da odem zbog veoma loše situacije na festivalu, ali pošto je prošli Bitef bio posvećen Jovanu Ćirilovu osećala sam da moram da ostanem do kraja. Onda je došlo do kadrovskih promena na festivalu i smatrala sam da je korektno da pomognem kolegi Ivanu Medenici u pripremi veoma zahtevnog jubilarnog izdanja Bitefa. A želela sam, što je inače veoma uobičajena praksa u civilizovanom svetu, da svoj odlazak najavim na vreme kako bi period tranzicije na festivalu bio što bezbolniji. Pored toga, moje rediteljske obaveze mi već dugo otežavaju rad na Bitefu i to je bio razlog više za ovakvu odluku. Vidim da je ovakav razvoj situacije izazvao iznenađenje jer smo mi, očigledno, naviknuti na impulsivne poteze i na to da nas tu i tamo „pojede mrak”. Volimo kratkoročnu medijsku zabavu, spinovanja, botovska nadmetanja u degutantnim komentarima ispod novinskih tekstova, kvaziaktivizam po društvenim mrežama i pucanje iz praznih pištolja u pogrešne mete. Meni je drago što je u ovom slučaju, bar za sada, sve bilo mimo uobičajene nekrofilne prakse u srpskoj kulturi. Već sam jednom preživela ovu varijantu sa „mrakom” u slučaju pozorišta „Duško Radović”, pa sam se ovog puta opredelila za nešto malo komotnije, malo više u skladu sa mojom dinamikom i etikom. Pa i estetikom.
Predstava „# Jeanne” rađena je prema drami „Crna kutija za kraj svijeta” Ivane Sajko, hrvatske književnice, dramaturškinje i pozorišne rediteljke koja već duže vreme živi i radi u Berlinu. Drama „Crna kutija za kraj svijeta” našla se među šest dela nagrađenih na konkursu Ministarstva kulture Republike Hrvatske „Marin Držić” za 2021. godinu. U obrazloženju se navodi kako komad bespoštedno identifikuje i secira društvene nejednakosti i klasne razlike između dva sveta koja su nikla sa različitih strana jezera.