Muzičko sećanje na Mariju Kalas

Biljana Lijeskić

22. 08. 2023. 20:00

Соња Шарић, оперска уметница (Фото Станко Косовац)

Arija „Kasta Diva” iz opere „Norma” bila je prva koju sam čula, pevušila i koja me je odvela u svet solo pevanja. Upravo zbog toga što me je Kalasova uvela u svet opere i što sam 2017. godine osvojila Gran pri na internacionalnom takmičenju „Marija Kalas” u Atini i što mi je ta nagrada zaista otvorila mnoga vrata, osećam i ličnu potrebu da obeležim stogodišnjicu rođenja ove velike umetnice, kaže sopran Sonja Šarić, od ovog juna i zvanično prvakinja opere Narodnog pozorišta u Beogradu, koja će 27. avgusta nastupiti na zlatiborskom Festivalu klasične muzike „Zlatni zvuci”. O tome kakav nas koncert očekuje i kakav odnos ima prema letnjim festivalima naša sagovornica ističe:

– Na Zlatiboru ću se u pratnji pijaniste Dušana Aksentijevića predstaviti sa programom operskih arija i solo pesama. Obeležićemo sto godina od rođenja Marije Kalas i 150 godina od rođenja slavnog ruskog kompozitora Sergeja Rahmanjinova. Tom prilikom čuće se dela Belinija, Verdija, Pučinija, Rahmanjinova, Čilee. Zlatibor je jedna od značajnih turističkih destinacija, a organizatori festivala su napravili dobar korak kada su se odlučili za kamerni festival, u sredini u kojoj je takvih koncerata malo. Program manifestacije ima tendenciju negovanja publike, a s obzirom na to da je ovo peta festivalska edicija, to je prilika da mnogi posetioci postanu ljubitelji klasične muzike.

Prošle godine imali smo priliku da slušamo Sonju Šarić u prestoničkom nacionalnom teatru u ulozi Norme, a ovog juna na istoj sceni i kao Alisu Ford u Verdijevom „Falstafu”. Naša sagovornica je završila osnovne i master studije na Univerzitetu za muziku i scenske umetnosti u Manhajmu, u klasi prof. Snežane Stamenković. Među priznanjima koja je osvojila na takmičenjima ističu se pored pomenutog Gran prija „Marija Kalas” u Atini i austrijska nagrada „Muzikteatarprajs” 2019. godine za ulogu Leonore u Verdijevom „Trubaduru”. Dve sezone kasnije dobija prvu, ali i nagradu publike na četvrtom Internacionalnom pevačkom takmičenju „Eva Marton” u Budimpešti.

O tome da li je vreme operskih diva prošlo ili je tajna jednostavno u ličnosti, poput one koju je imala Kalasova, Sonja Šarić iznosi svoje mišljenje o tom fenomenu:

– Marija Kalas je bila izuzetna umetnica. Nije samo fascinirao njen glas već i gluma, pa čak i mimika. Postoje snimci na kojima ona ne peva, samo se vidi njena mimika, dok orkestar svira, i ta mimika je jedinstvena, iskrena, jedan duboki umetnički izražaj. Kaže se da je ona unela svojevrsnu reformu u operska izvođenja, koja je krasila, pored fantastičnog pevanja, izuzetna glumačka sposobnost i detaljna karakterizacija lika kakve do tada nije bilo. Njene interpretacije su jedinstvene i savršene, neprevaziđene. Glas je bio velikog raspona i izuzetne fleksibilnosti, uz njen način izvođenja koji je podrazumevao da muzika koju peva mora imati obrazloženje, doveli su je do toga da je bila savršeni interpretator belkanta, a potom i Verdijevih i Pučinijevih uloga. Kasnije je njen privatni život, fizička transformacija, veza sa Onazisom, izazivalo veliko interesovanje šire publike, što je doprinelo da ona bude zvezda. Mediji i publika su je pratili kao da je holivudska diva. Takvu pažnju koju je ona imala, danas verovatno nema nijedan operski umetnik. Ali ipak, i pored toga, posebnost i kvalitet, kreativnost, jedinstvenost, ali i iskrenost uvek su cenjeni, čak i bez medijske pompe.

U periodu kada je bila slobodan umetnik Sonju Šarić su uloge birale. O tome kakvi je angažmani očekuju u narednom periodu kaže:

– Da, uloge biraju mene i srećna sam što je tako. U junu sam postala prvakinja opere Narodnog pozorišta u Beogradu, koje je od sada moja umetnička kuća i veoma sam zahvalna upravi pozorišta i umetničkom direktoru opere Nikoli Mijailoviću što sam dobila odlične uslove da razvijam svoj umetnički put. Radujem se novim izazovima. Na kraju sezone smo imali izuzetno uspešnu premijeru Verdijevog „Falstafa” u režiji Nebojše Bradića, dirigovao je maestro Bojan Suđić, a debitovala sam u ulozi Alise Ford. Novu sezonu počinjemo baš tom operom, a potom ću se priključiti ansamblu u postojećim repertoarskim predstavama NP. Ove godine ću debitovati na našim najznačajnijim festivalima kao što su Bemus i Nomus, zatim je u planu Ledamus, početkom novembra u Leskovcu, gde ćemo takođe obeležiti stogodišnjicu rođenja Marije Kalas. Istog meseca će u Novom Sadu u organizaciji laureata, a pod pokroviteljstvom Uprave za kulturu Novog Sada biti održano veče solo pesama austrijskih kompozitora, gde ću nastupiti sa sopranom Radoslavom Vorgić Žuržovan i našom sjajnom pijanistkinjom Ritom Kinkom. U dogovorima sam za ponovno gostovanje u Italiji u Teatro komunale u Bolonji, nakon ovogodišnjeg veoma uspešnog debija u ulozi Sente u Vagnerovoj operi „Holanđanin lutalica”.