Stanivuković: Zabranio sam primitivizam, a ne umetnost
Градоначелник Бањалуке најавио борбу за „праве вредности” за одгој омладине (Фото М. Спасојевић)
Od našeg stalnog dopisnika
Banjaluka – U proteklim danima jedan neobičan fenomen, netipičan za Banjaluku, privukao je pažnju javnosti – gradonačelnik Draško Stanivuković izrazio je protivljenje nastupu beogradskog dua poznatog kao Desingerica i Pljugica.
„Banjaluka ne podržava održavanje ovog koncerta”, kaže on. Izdao je naredbu službama da ubuduće prilikom dobijanja zahteva za davanje u zakup javne površine analiziraju događaj i upoznaju se s njegovim sadržajem. Najveći deo javnosti nije upoznat s repertoarom ovog dvojca. Uz estradni opus beogradskih repera vezuju se neke kontroverze.
Gradonačelnik Banjaluke je za „Politiku” objasnio svoju odluku.
„Ni ja, niti bilo ko drugi u Banjaluci ne smatra da smo mi ti koji treba da odlučujemo šta može, a šta ne može da se održava, ali grad mora postaviti jasne kriterijume kada su u pitanju događaji koji se održavaju na javnim površinama za koje je potrebna naša saglasnost. Svojim primerom šaljemo poruku mladima i zbog toga smo povukli liniju tolerancije. Ali smo sa druge strane opet ostavili prostor da svako, ko na sebi svojstven način prezentuje umetnost, ima mesta u Banjaluci”, naveo je Stanivuković za naš list.
Iako se politika gradskih vlasti u Banjaluci ne može na bilo koji način poistovetiti s nedavnim dešavanjima u Puli – pa je teško čak i zamisliti mogućnost da bi bilo ko od državnih organa čak i pomislio da potraži bilo šta sporno u nastupu izvođača narodne muzike kakvi su Ana Bekuta, Dragan Kojić ili Duško Kuliš – neki portali u aktuelnim zbivanjima vide refleksije iz Hrvatske, koja već godinama masovno zabranjuje nastupe srpskih izvođača, pa je navodno i Banjaluka krenula sa zabranom koncerata i to, kako se navodi, selektivno. Možda su iz tog razloga dešavanja u Banjaluci zainteresovala i hrvatske medije. Neki od njih izvestili su kako kontroverzni dvojac Dragomir Despić i Luka Bijelović, poznatiji kao Desingerica i Pljugica, podižu regiju na noge, ali dodaju da je javnost zgrožena većinom njihovih performansa. Mladi ih, međutim, obožavaju. Koncert u Banjaluci trebalo je da bude održan sutra. Dešavanja s jednog koncerta objavljena su i na društvenim mrežama. Kritičari kažu kako im pojedini njihovi nastupi izazivaju zgražavanje. Desingerica je, recimo, dao mikrofon devojci iz publike, a zatim je izuo svoju cipelu i počeo je udarati po glavi. Dvojac kom mediji pripisuju eksponiranje javnog bahaćenja napravio je skandal i kada su tokom koncerta simulirali intimne odnose i pokazivali srednji prst.
Čak i oni koji nisu pristalice olakog otkazivanja nastupa jer ne uspevaju naći univerzalan odgovor gde bi se u slučaju takve prakse povukla granica između „prihvatljivog i neprihvatljivog”, teško da će osporiti argumentaciju Stanivukovića kada čuju njihov odgovor gradonačelniku Banjaluke: „Šta ti je Breskvica napravila bajo?! Riba mleko, mleko, znači patrijarhalna devojka, lepe pesme... Ja razumem zašto na mene ciljaš, ja sam kritičan, može neko umreti od čarape... Nikad neću prestati, bajo, udarati ljude cipelom u glavu, nećete mi oduzeti to, nećete! Sabotaža, sabotaža, neću prestati, bajo, udarati ljude cipelom u glavu, neću prestati mokrim čarapama gađati ljude, neću… Nikad neće ljudi prestati voleti moje čarape i da ih jedu, bajo.”
Naime, pominjanjem estradne ličnosti pod imenom Breskvica aludira se na politička prepucavanja Stanivukovića i Vlade Đajića. Đajić je kao šef Dodikovog SNSD-a u Banjaluci nedavno organizovao nastup Breskvice za omladinu i starije, što je deo javnosti osudio, ocenivši neprimerenim da se s te pozicije organizuju koncerti s takvim sadržajem. „Moje pominjanje Breskvice se nije odnosilo na njene pesme i muziku, nego na bilborde na kojem se ona nalazi sa pištoljem, pozivajući ljudi da dođu na koncert. Upravo je to ta donja granica. Neko to tumači kao zabrane, ali za nas su to jasni kriterijumi”, pojasnio nam je gradonačelnik Banjaluke.
Stanivuković kaže za naš list da se „radi o najvećem stepenu vulgarnosti, prostakluku, promociji nasilja, kroz udaranje mladih ljudi nogama, bacanje čarapa, posipanjem alkohola, što ne može biti umetnost, nego primitivizam. On, stoga, ostaje pri svom stavu: „Voleo bih da se svi mladi ljudi odluče da ne idu na takve događaje i pre bilo kakvih zabrana. U bašti će da nikne ono što posadite, u glavama mladih ljudi upravo će da budu one misli koje šaljete ovako javno kroz događaje, koncerte, predstave”, naveo je Stanivuković.
On je još jednom naglasio da u Banjaluci mogu da nastupaju svi, ali se, kaže, mora voditi računa o tome da se ne prelazi linija tolerancije, koja se odnosni na prostakluk i vulgarnost, što je, kako kaže, sinonim za ova dva izvođača. „Nećemo odustati od ove namere, zbog čega će komisija koju ćemo formirati, pored formalnopravnih uslova, morati da se bavi i suštinom događaja. To je kao kada idete na konkurs pa imate određene kriterijume za eliminaciju. Banjaluka je dokazala da je spremna da prihvati i različitosti, ali i druga strana mora biti spremna na minimum poštovanja, kako prema ovom gradu, ali pre svega, prema našoj omladini”, istakao je Stanivuković.