Estonija preporučuje mladima da ne odlaze u Rusiju, posebno ne na školovanje

04. 09. 2023. 23:56

(Принтскрин)

TALIN - Estonija ne preporučuje svojim građanima putovanje u Rusiju i niz drugih zemalja, a posebno kad je reč o studiranju u tim zemljama, saopštila je danas pres služba Bezbednosne policije Estonije (KAPO).

„Kremlj pokušava da privuče na školovanje u Rusiju omladinu koja govori ruski jezik u inostranstvu, a koji se smatraju budućim nosiocima i dirigentima ideje ruskog sveta u svojoj domovini”, navodi se u saopštenju KAPO, prenosi portal Delfi.

Pored toga, u saopštenju Bezbednosne policije izražava nezadovoljstvo činjenicom da Rusija smatra osobe sa dvojnim estonsko-ruskim državljanstvom, državljanima Ruske Federacije, kojima se pruža ograničena konzularna pomoć, uključujući i pitanje mobilizacije.

KAPO je podsetio da su stranci koji studiraju u Ruskoj Federaciji od interesa za specijalne službe Ruske Federacije, zbog čega se od njih zahteva da odmah obaveste estonsku specijalnu službu o svakom takvom kontaktu.