Srbija učestvuje u programu EU„Građani, jednakost, prava i vrednosti"
(EPA-EFE/ STEPHANIE LECOCQ)
Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog saopštilo je danas da je Odbor za evropske integracije Narodne skupštine jednoglasno odobrio privremenu primenu Sporazuma između Srbije i Evropske unije (EU) o učešću Srbije u programu „Građani, jednakost, prava i vrednosti”.
To znači, kako je navedeno, da Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog nastavlja sa aktivnostima usmerenim na što brže potpisivanje ovog sporazuma sa Evropskom komisijom.
Na sednici Odbora govorio je resorni ministar Tomislav Žigmanov koji je naglasio da je ovaj program najveći projekat do sada namenjen promociji i zaštiti vrednosti EU: demokratije, vladavine prava, osnovnih prava, transparentnosti i dobrog upravljanja.
Žigmanov je istakao da je opšti cilj programa zaštita i promovisanje prava i vrednosti ugovorima, Povelji o osnovnim pravima i u međunarodnim konvencijama o ljudskim pravima, naročito kroz podršku organizacijama civilnog društva i drugim akterima koji su aktivni na lokalnom, regionalnom, nacionalnom i transnacionalnom nivou, te podsticanje građanskog i demokratskog učešća, radi očuvanja i daljeg razvoja otvorenih, demokratskih, ravnopravnih i uključivih društava utemeljenih na pravima i vladavini prava, prenosi Beta.
Program posebno podstiče učešće regionalnih i lokalnih organizacija civilnog društva.
Vlada Srbije usvojila je 25. avgusta 2023. godine tekst ovog Sporazuma, a njegovo potpisivanje uslov je za učešće Srbije u Programu do 2027. godine.
Program „Građani, jednakost, prava i vrednosti” pruža finansijsku podršku za promovisanje građanskog aktivizma i jednakosti za sve, kao i prava i vrednosti Evropske unije.
Zaključivanjem Sporazuma stvara se pravni okvir za punopravno učešće korisnika iz Srbije na pozivima za dodelu sredstava u okviru ovog Programa.