Desetine hiljada ljudi bez struje na severoistoku Amerike i u Kanadi zbog oluje Li

16. 09. 2023. 19:32

(Фото EPA-EFE/Ernesto Mastrascusa)

VAŠINGTON – Na desetine hiljada ljudi u regionu Nove Engleske u Sjedinjenim Državama i istočnoj Kanadi ostalo je bez struje usled udara oluje „Li”, koja je donela snažne padavine i vetar koji je čupao drveće.

Oluja se kreće ka severoistoku severnoameričkog kontinenta, i da bi mogla da pogodi i kanadske provincije Nju Branzvik i Nova Škotska.

U Mejnu, državi sa najviše površina prekrivenim šumom u SAD, zemljište je natopljeno, a drveće veoma oslabljeno kako zbog oluje, tako i zbog jakih letnjih pljuskova, a kako najavljuju meteorolozi, tek se očekuju najsnažniji udari oluje.

„Pred nama je dug put, a već vidimo oboreno drveće i nestanke struje'', rekao je meteorolog Tod Foizi, preneo je AP.

U Masačusetsu proglašeno je vanredno stanje i u tu američku saveznu državu upućena je federalna pomoć.

Na potezu od granice Nju Hempšira i Mjena do Nove Škotske u Kanadi na snazi su upozorenja o olujnim udarima.

Na najvećem aerodromu u Novoj Škotskoj „Halifaks Stenfild” nije bilo ni dolaznih ni odlaznih letova, prenosi Tanjug.