Za trinaest dana uginulo oko 60 ptica

Branka Vasiljević

19. 09. 2023. 15:31

Вода у каналу је петог степена, а то значи да нема живота, јер нема кисеоника (Фото Удружење грађана „Еко-Панчевачки рит”)

Za samo pet dana, od 3. do 16. septembra, u kanalu Kalovita uginulo je više od 50 divljih pataka i osam labudova. Uzrok trovanja se još ne zna. U prvi mah se sumnjalo da su ptice namerno otrovane, ali izgleda da je uzrok njihovog uginuća zagađena voda. Prema rečima Zorana Jankovića, iz Udruženja građana „Eko-Pančevački rit”, voda u ovom kanalu je petog stepena.

– To znači da u takvoj vodi nema života, nema kiseonika. Ali ono što je simptomatično jeste da je takav kvalitet vode u dužini od 200 metara. Samo na tom potezu smo otkrili uginule ptice. I ispred i iza tog dela u Kaloviti u blizini ulice nije bilo uginulih pataka i labudova – priča Janković.

On ističe da su primerci labudova poslati na Veterinarski institut na obdukciju i da se čekaju rezultati.

– Ono što za sada znamo jeste da nije bilo otrova u vodi pa sada čekamo šta će obdukcija pokazati. Da li je u pitanju trovanje ili virus ptičjeg gripa. Ono što nas je dodatno rastužilo jeste što je uginula cela jedna porodica labudova – mužjak i ženka stari dve, tri godine, koji su se ovde izlegli, i šest njihovih ptića – kaže Janković.

Prve uginule ptice primetili su članovi Udruženja građana „Kotež” i o tome obavestili članove „Eko-Pančevačkog rita”. O ovom trovanju obavešteni su bili policija, tužilaštvo, Uprava veterine, vodna inspekcija i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.

Ovo je jedno od većih trovanja u poslednje vreme. Poslednje masovno trovanje bilo je u naselju Popova bara pre dve godine kada je od zatrovanog kukuruza uginulo 80 golubova.