Vučić: Oseća se miris slobode u svetu

20. 09. 2023. 19:25

(Фото EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI)

NjUJORK – Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas u Njujorku da se vode intenzivni razgovori sa međunarodnim predstavnicima o Kosovu i Metohiji zbog poslednjih događaja u južnoj srpskoj pokrajini, zbog novog hapšenja trojice Srba.

„Zbog hapšenja Elezovića, Milovića i Kostića i sada je sasvim jasno da posle pretnje da će Srbi da pate i plate, Kurti je krenuo u jednu od poslednjih operacija u široj akciji etničkog čišćenja srpskog naroda sa KiM. Preduzimamo sve što je u našoj moći i želimo da iskoristimo sva diplomatska sredstva i sva politička sredstva”, poručio je Vučić koji u Njujorku boravi povodom zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija.

On je pozvao međunarodnu zajednicu da reaguje na hapšenja Srba na KiM.

„Dobro znamo šta nam je posao i kakav nam je posao u zaštiti interesa našeg naroda. Pozivamo sve međunarodne predstavnike da reaguju i da urade sve što je u njihovoj moći da Srbi mogu da opstanu na teritoriji KiM i da ljudi koji nikome nisu ništa krivi budu pušteni svojim kućama u najkraćem mogućem roku”, poručio je Vučić.

Kaže da je o tome i o situaciji na Kosmetu obavestio i španskog premijera Pedra Sančeza koji je, kako je rekao, veliki prijatelj Srbije.

Dodaje da je ponovo razgovarao i sa predsednikom Evropskog saveta Šarlom Mišelom, kao i sa mnogim predstavnicima EU.

Istakao je da se nada i želi da veruje da će oni „dobro razumeti naše poruke”.

„Pripremamo se za sutrašnji nastup u UN, takođe imaćemo mnogo bilateralnih sastanaka i sada usklađujemo termine sa kineskim potpredsednikom i korejskim predsednikom. To su važni sastanci za našu zemlju, ali ću prvi put od Kineza tražiti da mi kažu, osim generalnog pogleda na situaciju na KiM, da li možemo da očekujemo širu podršku Kine. U skladu sa tim donećemo odluku, jer mi bi trebalo  da polovinom oktobra imamo regularnu sednicu o KiM vezano za Unmik. Brojimo sada članice SB UN, potrebno nam je devet da ih imamo na svojoj strani da bismo mogli da zakažemo ako imamo hitne potrebe”, naveo je Vučić, prenosi Tanjug.

Dodao je da će Beograd u svakom slučaju reagovati u skladu sa svojim interesima.

„I nikome nećemo dozvoliti da za dan, dva ili tri završi posao kao negde drugde. Bićete obavešteni rano ujutro pošto ćemo imati veoma značajne sastanke”, istakao je Vučić.

Vučić je rekao i da se „oseća se miris slobode u svetu. Ne kažem da je ona došla, ali se oseća. Ja vidim kako se šire slobodarski pokreti u svetu... I nama malima, kada osetimo taj miris slobode, to je nekada dovoljno. Nastaviću da punim plućima udišem taj miris slobode za Srbiju, nadam se bez štete za Srbiju. Živela Srbija!”