IZ podržava otimanje imovine Srpske

Dušanka Stanišić

11. 10. 2023. 11:18

Сарајево (Фото М. Кременовић)

Od našeg dopisnika
Sarajevo – Uz brojne druge specifičnosti, BiH je jedna od malobrojnih zemalja, ako ne i jedina u kojoj se u rešavanje političkih pitanja upliće i jedna verska zajednica. Reč je o Islamskoj zajednici (IZ), koja je, nastavljajući svoje kontinuirano bavljenje politikom, javno saopštila da podržava i inicijativu članova Predsedništva BiH Denisa Bećirovića i Željka Komšića da se „napokon usvajanjem državnog zakona reši pitanje državne imovine”.

Uvažavajući nepobitnu činjenicu da i po Ustavu i po Dejtonskom sporazumu imovina ne pripada BiH, već isključivo entitetima, delegat u Domu naroda parlamenta BiH Radovan Kovačević kaže da bi IZ u BiH, uz dužno poštovanje, konačno trebalo da prestane da se meša u politiku.

Direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta IZ u BiH Muhamed Jusić izjavio je, kako prenose sarajevski mediji, da se „IZ nada da će usvajanjem zakona o državnoj imovini biti postavljene osnove da se pravedno pristupi i rešavanju pitanja restitucije”. Smatra da bi rešavanje tog problema, to jest vraćanja verskim zajednicama imovine koju im je dekretom oduzela komunistička vlast i pri čemu je najviše oštećena Srpska pravoslavna crkva u Sarajevu, „doprinelo ukupnoj relaksaciji političkih i društvenih odnosa”.

Poruka političkih zvaničnika Srpske, kao i pravne struke u tom entitetu, jasna je i nedvosmislena: „Predlog zakona o tzv. državnoj imovini, koji su na usvajanje Predsedništvu BiH uputili Bećirović i Komšić, neosnovan je i izlazi iz njihove nadležnosti, čime krše Ustav BiH.”

Savetnik predsednika Srpske, advokat Ognjen Tadić, analizirajući saopštenje IZ BiH, kaže da ta verska zajednica ima mnogo bolje pravnike nego što ih imaju Bećirović i Komšić. Njima je, smatra on, jasno da od predloga koji je ponuđen „nema ništa”, pa bi tu situaciju hteli da iskoriste i kažu da bi se stanje relaksiralo kada bi se izvršila restitucija.

U jednoj emisiji RTRS, posvećenoj Bećirovićevoj i Komšićevoj zamisli oduzimanja imovine Srpske, pravobranilac Milimir Govedarica ocenio je da je to napad na ustavno uređenje BiH. Potvrdio je da je „pravobranilaštvo Srpske u poslednjih nekoliko godina celokupnu nepokretnu imovinu u 99 odsto slučajeva upisalo na Republiku Srpsku”.