Vučić: Uvek ćemo biti pod pritiskom zbog KiM
Александар Вучић са Миломиром Марићем синоћ у емисији „Ћирилица” (Принтскрин ТВ Хепи)
Predsednik Aleksandar Vučić izjavio je sinoć da je situacija u prethodnom periodu bila veoma komplikovana za našu zemlju, ali da smo se borili i sačuvali Srbiju. Vučić je rekao da možda glupo zvuči kada se kaže da su uloženi natčovečanski napori, jer tako nešto ne postoji, ali da može da kaže smo se izborili. „Čovek preduzima radnje i ulaže napore onoliko koliko može. Ali da, situacija je bila veoma komplikovana i teška, borili smo se i radili svoj posao. Mislim da smo sačuvali Srbiju uprkos činjenici da se ni danas ne osećate dobro, i ne možete da se osećate dobro sve dok traje teror nad našim narodom na KiM”, kazao je Vučić. Dodao je da ćemo videti kako će to izgledati u budućnosti i da je zato važan današnji sastanak sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
Predsednik Srbije je naveo da će danas tokom celog dana imati važne razgovore sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen o svim važnim pitanjima za našu zemlju. „Sutra ćemo imati važan razgovor ceo dan i veče jer ona ostaje u Beogradu da prenoći i dugo ćemo, osim zvaničnih razgovora, imati razgovore i posle toga, u četiri oka i zajedničku večeru. Imaćemo mnogo vremena da razgovaramo o svim važnim pitanjima za Srbiju, što mislim da je uvek negde lekovito”, rekao je Vučić u emisiji „Ćirilica” na TV Hepi, preneo je Tanjug. Nažalost, mi se uvek ponašamo prema ljudima kao navijači na stadionu, ali moramo da vodimo računa o sebi i da ne budemo tako opredeljeni i orijentisani i gledamo šta je to što možemo za Srbiju da izvučemo, poručio je Vučić. Kako je rekao, u svakom slučaju biće još mnogo teških stvari i teških odluka. „Znamo šta je to što smemo i dokle smemo i znamo šta je to što ne smemo. I važno je da zemlja ide napred”, istakao je predsednik Vučić.
Vučić je rekao da država pokušava da sačuva Srbiju i interese Srbije, ali da se u isto vreme unapredi ekonomija i ekonomski rast. „Znate, siromašniji ljudi bolje razumeju ovu potrebu za napretkom srpske ekonomije. Postoje bahati ljudi, prebogati ljudi, koji to ne žele da razumeju, koji kažu, a ne – baš me briga. I zato mi moramo da se postaramo da napravimo najbolji mogući ambijent za dalji dolazak investicija. Bosna i Hercegovina je pre devet godina imala za sto evra veće plate nego što je imala Srbija, a danas Srbija ima za sto evra veće plate nego što su u BiH”, kazao je Vučić. Dodao je da su razlog za veći ekonomski rast i napredak u odnosu na BiH direktne strane investicije kojih je Srbija imala više. Oni imaju prihoda u ogromnim iznosima, zbog ljudi koji su izbegli iz Bosne i Hercegovine u Švedsku, Austriju, Nemačku, Švajcarsku, Ameriku, Kanadu, ali nema stranih direktnih investicija, dovoljno, koje bi išle u proizvodnju. Mi tu pravimo razliku. I tu će se razlika videti i u budućnosti”, naglasio je Vučić. Predsednik je istakao da, kada je reč o KiM, uvek će postojati pritisci iz inostranstva. „Hoćemo li mi biti pod tim pritiskom uvek? Pa, bićemo. Ja sam 10–11 godina slušao kako sam priznao nezavisnost Kosova. A zaboravljate da je 2008. godine Kosovo proglasilo nezavisnost. I zaboravljate da to nisu isti uslovi kao pre 2008. Da smo izdržali osam meseci pa da dobijete Nobelovu nagradu za izdržljivost, a ne 11 godina ili više od 11 godina”, naglasio je Vučić.
Predsednik je otkrio da su za kažnjavanje Srbije od strane međunarodne zajednice uvek bili Hrvatska, deo skandinavskih zemalja, deo baltičkih zemalja, ponekad i Bugarska, kao i deo samih Srba, koje je nazvao „autošovinistima”. „Ali nikada se niko nije tako ostrašćeno zalagao za kažnjavanje Srbije kao Hrvatska. Kako je moguće da neko iz Srbije traži kažnjavanje Srbije, kao da nije dovoljno kažnjena. Stalno postoji ta priča. Još od NATO bombardovanja. Taj autošovinizam je teška bolest kod nas Srba. Čak i ovde bilo ljudi koji su bili za bombardovanje Srbije. To je još od devedesetih godina prošlog veka”, rekao je Vučić. Naveo je primer Jevreja i Palestinaca, koji su se novim ratom svi ujedinili, bez obzira na međusobne razlike. „Kada Izrael kaže, Hamas nas je napao, ubili su nam toliko stotine ljudi. Svi Jevreji su ujedinjeni, 99 odsto njih. Ulaze istog dana u vladu i oni nemaju više problem da rade na dnevnom nivou sa Netanjahuom. Kada su Palestinci napadnuti, ujedinili su se ne samo Palestinci, već svi Arapi. Samo kod nas u Srbiji postoji patološka želja, pošto bi ljudi želeli da naša zemlja bude mnogo manja, ne po svojem obimu, po svojoj teritoriji, po broju stanovnika, ne, već da suštinski bude još manje značajna, ne bi li služila nekom drugom”, kazao je Vučić. Kako je rekao to je poznato u našoj književnosti, u filozofskoj misli, kao sindrom „kmetske duše” ili „rajinskog mentaliteta”. „To nije karakteristika srpskog naroda, to je karakteristika jednog malog dela ljudi”, rekao je on. Dodao je da to nikada neće razumeti i da oni govore da rade protiv njega. „Kad tražite sankcije protiv Vučića, to su onda sankcije protiv vaše zemlje. Ja sam predsednik ove zemlje. Biću još četiri godine predsednik ove zemlje. Kada je predsednik jedne zemlje pod sankcijama, to nije dobra poruka za tu zemlju”, poručio je Vučić. Govoreći o pretnjama tokom pregovora, rekao je da njemu lično niko direktno ne preti već da su to takozvane prikrivene pretnje našoj zemlji.
Predsednik Vučić je kazao da je od predstavnika MMF-a čuo da su javne finansije Srbije u odličnom stanju i da će sve što je obećano od povećanja plata i penzija biti u potpunosti ispunjeno bez posledica po javne finansije. Vučić podsetio da su vlasti u Srbiji 2011. godine izbacili MMF pred izbore 2012. godine jer su, kako je rekao, hteli da isplaćuju sve što im padne na pamet. On je dodao da Srbija od 2014. godine u različitim formama ima MMF i da će se sada preći sa tzv. stend baj aranžmana u odnos koji je bolji za Srbiju. Vučić je istakao da naša industrijska proizvodnja brže raste nego što smo očekivali, te misli da će i za ovu godinu rast ići i do 2,7 odsto možda i do 2,8 odsto BDP-a što je bolje od očekivanog. Dodao je da Srbija drži nisku stopu javnog duga na 51 odsto, a da je taj procenat na nivou EU 83 odsto, a na nivou evrozone 91 odsto.
Predsednik Srbije izjavio je da je dokumentacija za izgradnju pruge Niš–Dimitrovgrad spremna, kao i da će radovi početi u narednih sedam dana. „I Sofija želi da se brzom prugom spoji sa Istanbulom, tako da kada mi završimo sa Evropljanima što gradimo, sutra ću sa Ursulom da pričam o tome, Beograd–Niš brzu prugu, sada imamo i brzu prugu Beograd–Istanbul. Do sad smo govorili o Budimpešti, a imaćemo Budimpešta–Beograd–Niš–Sofija–Istanbul. Do Istanbula dakle za osam, devet sati”, rekao Vučić. Predsednik je ovo kazao nakon što mu je predstavljen film „Ja, Aleksandar” u kome se iznose optužbe na njegov račun, naglašavajući da istraživanja društvenih mreža pokazuju da je više od 80 odsto negativnog sadržaja usmereno na njega, a preostalih 20 odsto na druge političke aktere. „Ali, to nije nešto oko čega to treba da se žalim jer kada sam birao da budem neko ko će da donosi odluke i da ga mrze, ili statira, a bude voljen i omiljen – više volim ovo prvo. Tako sam mogao da uradim nešto, kao što je Beograd na vodi, Prokop, BAS, brza pruga Beograd – Novi Sad”, rekao je predsednik. Vučić je podsetio da je imao brojne kritike i kada je u pitanju bila izgradnja auto-puta Beograd–Čačak, zbog uklanjanja hrasta, kao i rušenje baraka u Hercegovačkoj. „Nemojte ovuda, tu je hrast. Da li treba da izgubimo još 300 ljudi, da pogine bez auto-puta, na Ibarskoj jer se oni svi prave blesavi i nekome se dodvoravaju. A neće niko da se nekome ne bi zamerio i za sve je tako. Rušenje baraka na koje nisu imali pravo, evo kažem ja sam kriv, i to bi i po danu uradio. Danas imate nešto lepše nego u Majamiju, i svi to znaju i tamo dolaze i sad više kažu da neće da ruše ali neko je morao da se izbori protiv njih”, kazao je Vučić. Očekuje „prljavu kampanju”, a za pogrdne poruke koje mu se upućuju i da će mu „biti oduzeta imovina, a svi hapšeni i ubijani”, predsednik odgovara da nema imovine koja može da mu bude oduzeta. Vučić je sve negativne poruke prema njemu ocenio kao odraz nemoći i patološke agresije.
Predsednik Vučić izjavio je da građani kada vide rezultate u brojkama koje se odnose na visinu deviznih rezervi, rezervi zlata, plata, penzija, koliko je izgrađeno pruga, puteva, bolnica, mogu da vide da tu nema laži kada se govori koliko je aktuelna vlast učinila u poređenju sa prethodnom. Kada se stvari tako čisto postave tu nema laži, naveo je predsednik, kada je rekao i da je prethodna vlast imala veće cifre samo u negativnom kontekstu i to u slučaju nezaposlenosti i stope javnog duga. „Ima jedna stvar u kojoj su šampioni – 25,9 je bio nivo nezaposlenosti, u tome su šampioni – a mi smo na 9,2”, precizirao je Vučić i podsetio da je stopa javnog duga, kada je postao predsednik vlade, bila 79 odsto prema BDP-a, a da je danas 51,4. To je još jedan broj u kojem su bili uspešniji, rekao je on. „Bolnica, domova zdravlja, zdravstvenih objekata izgrađeno je 147 za vreme našeg mandata, a u vreme njihovog – nula. Uradili smo 108 kilometara brze pruge, oni – nula. Rekonstruisali smo 807 kilometara pruge, oni 31,5. Pogledajte samo te razlike. Imamo 445 kilometara završenih auto-puteva, oni 36,5 plus 6,1, što je 42,6 kilometara”, precizirao je predsednik. „Nasledili smo devizne rezerve od 10,9 milijardi, danas imamo 24,8 milijardi, dva i po puta više, u evrima. Zlatne rezerve 15 tona zlata, a danas imamo 39 tona”, kazao je Vučić. Predsednik je podsetio da je prosečna plata, tada bila 329 evra, a da će sada u decembru biti 820 evra.
Vučić je izjavio da ljudi znaju da kada glasaju za Miloša Jovanovića ili Boška Obradovića, glasaju za Dragana Đilasa i za nezavisno Kosovo, i sankcije kome god treba da se uvedu. Podsetio na situaciju sa izborima u Beogradu kada su, kako je rekao, iste noći Srpski pokret Dveri i DSS prešli na tu stranu. „Nije im palo na pamet da kažu – sačekajte dan, dva ili tri, pa ćemo da pregovaramo. Sećate se kad su se Dačić i Antić folirali tri meseca, vukli me za nos, mi ćemo sa tobom, pa na kraju je ispalo da neće, pa će sa Đilasom, ali ovo danas”, rekao je. On je ponovio da je svaki glas za stranke opozicije direktan glas za lidera Stranke slobode i pravde Dragana Đilasa. „Kažu u Beogradu ćemo mi da idemo zajedno. Možemo, tu znate nema to Kosovo. Dobro, razumeli smo. Nema ideologije. Može, svi sa svima. Svako sa svakim, ideologija je vaš džep. Sa Ljotićevcima možete. Sve možete, ne biste li se dočepali vlasti. Znači, nemate nikakav program”, rekao je Vučić. Predsednik je ocenio da su učesnici protesta pod nazivom „Srbija protiv nasilja” tokom protesta pokazali nasilno ponašanje i da su, kako je rekao, učesnici „nasilnik do nasilnika”. Vučić je naglasio da tokom prethodnog režima nije urađeno gotovo ništa za razliku od perioda od kada je vlast u Beogradu i Srbiji preuzela SNS. Predsednik je pozvao ljude da uoči izbora dobro razmisle jer, kako je rekao, nisu sve promene – promene na bolje.
Penzije će pratiti rast plata
Predsednik Vučić izjavio je da će u narednom periodu penzije više rasti jer će pratiti rast plata i kazao da će do 2027. godine prosečna penzija dostići 620 evra. Vučić je najavio da će do 2027. godine prosečna plata biti 1.400 evra, a minimalna zarada 650 evra. Penzije rastu brže nego ikada, istakao je Vučić i naveo da je prosečna penzija bila 2012. godine 202 evra, dok je sada 390 evra. Upitan da prokomentariše to što iz opozicije tvrde da je to tada vredelo više nego sada, Vučić je odgovorio da je to besmisleno. Napomenuo je da je tačno da su troškovi skočili, ali proporcionalno možda do 280 ili 290 evra, ali ne i do 390 evra, koliko danas iznosi prosečna penzija. „To je ogromna razlika i tek ćemo tu razliku da pravimo. I sada ide jednokratna pomoć i za korisnike socijalne pomoći, oko 1. decembra, uslediće dodatna podrška od 10.000 dinara, kao i jednokratna podrška za posebnu negu, za dementna, slepa lica i starije sa neizlečivim bolestima, kojih ima oko 51.000. Ovih prvih je 170.000”, naveo je Vučić. Na pitanje voditelja kako komentariše to što je Dragan Đilas izjavio da će, kada dođe na vlast, penzionerima vratiti ono što im je oduzeto, predsednik je odgovorio da je država za razliku od prethodne vlasti ozdravila sistem i penzionerima kroz jednokratna davanja već dala skoro 100.000 dinara o kojima priča opozicija. Vučić je rekao da je Austrija zvanično ušla u recesiju i da je to loša vest za nas, jer su naša tržišta povezana. Kazao je da, ipak, u tome ima jedna sreća, a to je da više naših ljudi razmišlja da se vrati u Srbiju.
Prijavljivanje za studentske kartice od 13. novembra
Predsednik Vučić najavio je juče da će prijavljivanje za studentske platne kartice početi od 13. novembra. Kako je objavio na instagram nalogu „budućnostsrbijeav”, sa tim karticama vozne karte će biti 20 odsto jeftinije, avionske 10 posto, a doneće studentima i mnogo drugih beneficija. Vučić je u video-poruci istakao da danas ima vesti i prvi put pokazao kako će studentska kartica da izgleda. „Pošto ima mnogo onih koji govore da postoje studentske kartice, postoje studentske kartice, ali za studentske domove i njih je oko 25.000. Mi imamo oko 240.000 studenata i biće oko 240.000 platnih kartica za studente”, objasnio je i dodao da će one imati i lični broj.
„Tim studentskim platnim karticama moći ćete da dobijete 20 odsto popusta za vozne, 10 odsto za avio-karte, ali i da imate značajne popuste i u svim drugim uslugama u našoj zemlji. Od trgovinskih lanaca do naplate drumarine i mnogih drugih stvari”, poručio je Vučić i dodao da je to nešto jedinstveno i izuzetno što su uradili u saradnji sa studentima.