„Skenderbeg" u Bitef teatru
Из представе „Скендербег” (Фото: Славица Долашевић)
Plesna predstava „Skenderbeg” rađena prema konceptu, tekstu i u režiji Isidore Stanišić koja je svoje delo definisala kao „plesni traktat o herojstvu”, biće premijerno izvedena u petak uveče, 10. novembra od 20 sati u Bitef teatru, u produkciji matične Bitef dens kompanije. Muziku za predstavu radio je Vasil Hadžimanov, koji će i uživo svirati na premijeri. Kostim je kreirala Selena Orb, dizajn svetla Dragan Đurković. Predstava „Skenderbeg” prvi put odigrana je krajem juna u Budvi, na zatvaranju Jadranskog festivala igre.
– Skenderbeg je zaista bio heroj. Ne onaj mitski, kakve srećemo u antičkoj kulturi, niti fiktivni super heroj iz savremene pop kulture već, stvarni ujedinitelj malih, potlačenih naroda u borbi za oslobođenje od velike imperijalne sile. Oni, koje smatramo herojima, utiču na formiranje naših ideala, a ideali određuju našu ličnost, kaže Isidora Stanišić uz komentar:
– Žrtvovanje sopstvenog interesa zarad dobrobiti drugog postalo je naivno i nepromišljeno. Herojstvo je misterija za nauku, jer ni psihologija, ni evolucionizam, ni neuronauke ne mogu predvideti ko i kada će biti spreman da odreaguje herojski. Logično, jer slobodu ne možemo determinisati. U trenutku kad smo nesigurni šta nam je činiti, odlučujemo između onoga što jeste i što bi trebalo biti. Taj trenutak nedoumice, jeste prilika da ugrabimo slobodu. Skenderbeg je bio heroj, a suprotnost istom nije anti-heroj, već pasivni posmatrač. Predstava postavlja pitanje ko su nama danas heroji i da li smo izgubili potrebu za njima? Da li smo mi slobodni ili samo nesvesni sopstvenog ropstva?
Plesni tim čine: Uroš Petronijević, Jovana Grujić, Branko Mitrović, Vanja Halupa, Vladimir Čubrilo, Ina Ilievska i Isidora Stanišić.