Dodeljena nagrada „Akademik Vladan Đorđević"

Jasna Petrović-Stojanović

06. 11. 2023. 12:08

(Фото Машински факултет)

Mašinski fakulet u Beogradu od ove godine, povodom obeležavanja Dana fakulteta, dodeljuje godišnju nagradu „Akademik Vladan Đorđević” autoru čiji je naučni rad objavljen u najbolje rangiranom međunarodnom časopisu izuzetnih vrednosti, u prethodnoj kalendarskoj godini.

Ovo priznanje ustanovljeno je u znak sećanja na istaknutog stručnjaka u oblasti mašinskog inženjerstva, profesora Mašinskog fakulteta i redovnog člana SANU, dr Vladana Đorđevića. Ova nagrada je i izraz najdubljeg poštovanja prema jednom od vodećih srpskih naučnika, čiji je rad poštovan i izvan granica naše zemlje, ali je istovremeno  i podsticaj za sve istraživače na Mašinskom fakultetu koji idu putem Vladana Đorđevića.

Prvi dobitnik nagrade „Akademik Vladan Đorđević” je naučni savetnik u oblasti mehanike, prof. dr Aleksandar Obradović sa Katedre za mehaniku Mašinskog fakulteta za rad koji je objavljen 2022. godine i na kojem je potpisan kao prvi autor, uz koautore prof. dr Zorana Mitrovića i van. prof. dr Slavišu Šalinića.

„Nagrada koja nosi ime akademika Vladana Đorđevića za mene lično ima veliki značaj. Ne samo zbog toga što je prof. Đorđević bio izuzetan nastavnik i stručnjak, nego i zbog toga što mi je pružao ogromnu podršku u bavljenju naučno-istraživačkim radom”, kaže prof. Obradović.

U okviru institucionalne saradnje koju Mašinski fakultet ima sa Institutom za mehaniku Moskovskog državnog univerziteta „Lomonosov”, planirano je da rad prof. Obradovića bude izložen i na ruskom jeziku, na jednom od njihovih stalnih seminara.

Ove godine,  u konurenciji za nagradu bili su autori četiri rada kategorije M21a koji su ispunjavali i sve ostale uslove propisane Pravilnikom o dodeli nagrada Mašinskog fakulteta u Beogradu. Ipak, odlučila je činjenica da se časopis „Applied Mathematics and Computation” u kojem je objavljen rad prof. Obradovića nalazi u 3,73% najbolje rangiranih naučnih časopisa u svojoj oblasti. U ovom časopisu, prethodnih godina, svoje radove su objavljivali nastavnici Katedre za matematiku koji se bave numeričkom matematikom, saopštili su sa Mašinskog fakulteta.