Dokumentarac „Na brodu za Adaman" od danas u srpskim bioskopima
(Pixabay)
Dokumentarni film „Na brodu Adaman” Nikole Filibera, o dnevnom boravku za mentalno obolele na brodu u srcu Pariza, od danas je na repertoaru domaćih bioskopa, najavio je distributer.
Film je osvojio „Zlatnog medveda” za najbolji film na 73. Berlinaleu, regionalnu premijeru imao je na martovskom festivalu u Beogradu, a nedavno je prikazan i na 19. Slobodnoj zoni, kaže se u saopštenju Fajv star films.
Reditelj Filiber je „Na brodu Adaman” snimao preko tri godine sa nadom da se razbiju stereotipi o mentalnom zdravlju, ocenivši da je „psihijatrija poput lupe ili uveličavajućeg ogledala koje mnogo toga govori o našoj ljudskosti”, što je za filmskog stvaraoca neiscrpno polje.
Film prati nekoliko korisnika i, na veoma nežan način, upoznaje gledaoce sa njihovim životima, problemima, nedoumicama, radostima i talentima, jer za njih naizgled jednostavne stvari poput šivenja, slikanja ili kuvanja džema, na dnevnom nivou znače opstanak i život, navedeno je u saopštenju, prenosi Tanjug.