„Kritična masa" u Smederevu – apel za biciklističke staze

Olivera Milošević

17. 11. 2023. 15:05

(Фото/Урбано зелено)

Smederevo – Na glavnom gradskom trgu u Smederevu, u subotu u 14 sati je zakazano novo okupljanje biciklista koji će se potom provozati ulicama grada kako bi nadležnima ukazali na ulogu i neophodnost biciklističkih staza.

„Smederevo je jedan od retkih gradova u ovom delu Srbije koji nema niti jedan metar biciklističke infrastrukture. Na to se nadovezuje problem zagađenja vazduha čemu direktno i u velikoj meri doprinosi motorni saobraćaj“, navode iz udruženja građana „Urbano zeleno“ koje je organizator.

Ova građanska akcija nazvana je „Kritična masa“ i po sedmi put se organizuje u Smederevu. Kažu da na ovaj način žele da pokažu da je građanima stalo, kako do biciklističkih staza, tako i do bezbednijeg saobraćaja, čistijeg vazduha i zdravijih životnih navika.

„ Ova vožnja u našem gradu predstavlja apel lokalnoj samoupravi kako bi saobraćajnu infrastrukturu prilagodila pešacima, biciklistima i ostalim vidovima održivog kretanja, s obzirom na to da je saobraćaj postao neefikasan, nebezbedan i neodrživ“, navode iz udruženja „Urban zeleno“.

Kritična masa je pokret svetskih razmera kroz koji se građani bore za bolji položaj ugroženih kategorija u saobraćaju. Manifestuje se grupnom biciklističkom vožnjom ulicama grada u cilju afirmacije održivog vida transporta, bezbednosti u saobraćaju, kvalitetnije urbanizacije i zdravih životnih navika.