Dan oslobođenja Niša od Turaka

12. 01. 2024. 20:43

Горан Шепа (Фото Т. Тодоровић)

Niš – Brojnim svečanostima i manifestacijama juče je obeležen Dan oslobođenja od Turaka, 11. januar. Ispred spomenika oslobodiocima Niša na Trgu kralja Milana i na Starom niškom groblju položeni su venci i sveće, i evocirane su uspomene na događaje iz 1878. godine, kada je grad na Nišavi posle viševekovnog ropstva pod Osmanlijama dobio slobodu.

Na svečanoj sednici Skupštine grada, održane u Narodnom pozorištu, uručene su tradicionalne nagrade pojedincima i kolektivima za poseban doprinos afirmaciji Niša. Prema odluci Gradske komisije za nagrade, u kojoj su predstavnici izvršne i skupštinske vlasti Niša, Univerziteta u Nišu, Vojske Srbije i Srpske pravoslavne crkve, pojedinačna nagrada „11. januar” pripala je muzičkom umetniku Goranu Šepi – Galetu Kerberu, frontmenu poznate rok grupe „Kerber”, a kolektivne nagrade pripale su Vojnom orkestru Niš i Vatrogasnoj brigadi Sektora za vanredne situacije MUP Srbije u Nišu. Kao najviše priznanje Niša ova nagrada je ustanovljena 1995. godine i od tada se bez prekida i tradicionalno svakog 11. januara dodeljuje za izuzetna dostignuća koja afirmišu grad u privrednim, društvenim i svim drugim oblastima.

U decembru 1877. i prvih dana 1878. godine, posebno u periodu posle Božića, više od 15.000 srpskih vojnika sa 100 topova, po snegu i veoma hladnom vremenu, opsedalo je Niš, a odlučujući napad izveli su šumadijski korpus i snage pod komandom pukovnika Milojka Lešjanina. Srpska zastava slobode se 11. januara 1878. godine zavijorila na tvrđavi, a knez Milan Obrenović ušao je u grad nekoliko dana kasnije. U borbama za Niš poginulo je 120 srpskih vojnika i blizu 800 je ranjeno, a nakon toga počele su borbe za konačno oslobođenje svih srpskih južnih krajeva od Turaka i priključenje matici Kneževini Srbiji.