Nemačka „uslovljava" lobiranje za ukidanje kaznenih mera protiv Kosmeta

Dejan Spalović

16. 01. 2024. 10:41

Заставе (Фото Пиксбеј)

Od četiri „gradonačelnika” na severu Kosova i Metohije koji su izabrani na nelegalnim izborima, gde je glasalo oko tri odsto građana, samo u Leposaviću prvi čovek opštine obavlja svoje dužnosti u zgradi opštine. A, Nemačka je lobiranje za ukidanje mera koje je EU nametnula Kosmetu uslovila izmeštanjem ovog predsednika na alternativnu funkciju. Ambasada ističe da je privremene prištinska vlada već preduzela značajne korake da ublaži situaciju na severu pokrajine.

Premeštanje predsednika opštine Leposavić iz zgrade opštine u alternativnu kancelariju uslov je da se Nemačka založi da Evropska unija ukloni kaznene mere Kosovu i Metohiji. U pisanom odgovoru, za prištinsku „Kohu”, nemačka ambasada u Prištini govorila je u množini kada je reč o premeštanju gradonačelnika na severu, ali je samo jedan od njih četvorice u opštinskoj kancelariji.

„Vlada Kosova je već preduzela značajne korake da ublaži situaciju. Smanjila je prisustvo specijalnih jedinica kosovske policije u blizini opštinskih objekata. Takođe je donela administrativno uputstvo za definisanje procesa održavanja novih izbora u četiri severne opštine. Zahtev da gradonačelnici privremeno obavljaju svoje dužnosti u objektima osim u opštinskim zgradama nije sproveden”, rekao je Kristijan Bočer iz ove ambasade.

Ambasada Nemačke je pohvalila Kosovo i Metohiju što je profesionalno reagovalo na napad u Banjskoj i što je unapredilo koordinaciju i saradnju sa Kforom i Euleksom. U međuvremenu je najavio da će se Nemačka zalagati za okončanje mera EU na osnovu daljih koraka sa Kosova.

EU je početkom nedelje saopštila da će mere biti ukinute kada se proceni da su „preduzeti odgovarajući koraci za deeskalaciju situacije na severu”. Evropska unija, međutim, nije iznela o kakvim se akcijama radi, a koje Kosovo nije preduzelo, niti da li ima novih zahteva.

Vlada nije govorila o nemačkom stavu. Oni su, međutim, ponovili stav da su obaveze ispunjene i da čekaju izveštaj visokog predstavnika EU Žozepa Borela koji bi tako nešto ustanovio. Oni su tokom nedelje u Briselu poručili da ova godina donosi nadu u primenu sporazuma između Beograda i Prištine.

Ali, prema profesoru prava Fljamuru Hiseniju, proces je krenuo u drugom pravcu od napada u Banjskoj. Prema njegovim rečima, dijalog ne bi trebalo da se nastavlja sve dok su na snazi mere protiv Kosmeta.

„Vlada Kosova treba da zahteva jednak tretman u procesu dijaloga i bez pristrasnosti od EU. Opet, ovim zahtevom EU je nepravedna prema Kosovu. Ne može se biti optimista i zahtevati povratak strana za pregovarački sto, dok se od Kosova traži nešto dodatno za proces dijaloga, plus mere/sankcije su i dalje na snazi”, rekao je Hiseni.