Jedemo triput više od potrebnog

16. 10. 2008. 23:59

Храна за здрав живот (Фото Д. Јевремовић)

U našoj zemlji ima mnogo ljudi koji pate zbog viška kilograma, a jedan od glavnih uzroka je nepravilna ishrana, istakao je juče dr Vojin Ristić, direktor poliklinike „Beo-grad”, na skupu organizovanom u ovoj ustanovi povodom Svetskog dana hrane. On je napomenuo da se pravilna i zdrava ishrana sastoji u obaveznom konzumiranju svih namirnica iz takozvane piramide ishrane, da treba jesti umereno i raznovrsno, u skladu sa godišnjim dobom, mestom življenja i sopstvenom ravnotežom.

– Statistika pokazuje da ljudi jedu tri puta više nego što im je potrebno. Hrana nam je neophodna da bi nas obogatila, dala nam energiju i uticala na rast i obnavljanje naših ćelija, a ne da bi zadovoljila osećaj gladi i žeđi. Redovan odlazak na preglede je takođe prevencija za dug i zdrav život – istakao je dr Ristić.

Dr Hasan Hajdari, kardiolog poliklinike „Beo-grad”,naglasio je da treba jesti tri puta dnevnoi dve užine, piti oko tri litra vode i brzim hodom šetati dva puta dnevno, tako što na svakih 15 minuta treba praviti pauzu od pet minuta.

– Dozvoljeno je da čovek nedeljno popije po čašu crnog vina ili piva, ili čašicu rakije. Važno je jesti ribu, posebno skušu i haringu, crni hleb i veoma malo mesa – istakao je dr Hajdari.

Glumica Cvijeta Mesić, član makrobiotičkog udruženja „Zdravlje i radost”, istakla je da se već 15 godina bavi makrobiotikom i da preporučuje taj način ishrane svima koji žele da budu zdravi i žive duže.

Svetski stručnjaci su definisali pet ključnih stvari koje su bitne za bezbednu hranu. Među njima su održavanje lične i opšte higijene, sprečavanje ukrštanja puteva „čistog i prljavog”, odnosno odvajanje svežih, sirovih namirnica od kuvanih jela i namirnica koje se bez dalje obrade konzumiraju. Tu su i dobra termička obrada, čuvanje hrane na temperaturi koja će sprečiti razvoj mikroorganizama, upotreba higijenski ispravne vode i svežih namirnica kontrolisanog porekla.

D. Davidov-Kesar