Izbegličke porodice žele da otkupe stanove u Šapcu

Miroljub Mijušković

09. 02. 2024. 15:50

(Фото М. Мијушковић)

Šabac – Ukoliko odbornici Skupštine grada Šapca danas daju zeleno svetlo predlogu Gradskog veća, gradonačelnik dr Aleksandar Pajić sklopiće ugovore sa izbegličkim porodicama iz Hrvatske i BiH o otkupu stanova u nedavno sagrađenoj zgradi u Ulici Zeke Buljubaše 46/B u naselju Kamenjak. U ovu stambenu zgradu izbegličke porodice useljene su u decembru 2022. godine, a od ukupno 25 korisnika stambenih jedinica, njih 24 se obratilo Gradskoj upravi sa zahtevom da nepokretnost iz sadašnjeg zakupa prenesu u vlasništvo.

Zgrada u Zeke Buljubaše izgrađena je okviru višegodišnjeg regionalnog stambenog programa Srbije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Republike Hrvatske, koji ima cilj da obezbedi trajna stambena rešenja za najugroženije izbegličke porodice. Projekat je sproveden uz podršku OEBS-a, UNHCR-a i Banke za razvoj Saveta Evrope, a finansiran je sredstvima EU, kao najvećeg donatora, zatim SAD, Nemačke, Norveške, Švajcarske, Italije, Danske, Turske, Luksemburga, Španije, Kipra, Češke, Mađarske, Rumunije i Slovačke.

Ukupna bruto površina novosagrađene zgrade je 1.580 kvadrata, vrednost građevinskih radova iznosila je 540.504 evra, a lokalna samouprava obezbedila je lokaciju i neophodnu komunalnu infrastrukturu. Izbegličkim porodicama podeljeni su stanovi veličine od 30 do 68 kvadrata, u zavisnosti od broja članova domaćinstva.

Poslednje dekade prošlog veka kroz Šabac je prošao ogroman broj lica, koja su zbog ratnih sukoba ostala bez krova nad glavom. Najviše ih je evidentirano 1996. godine – 15.528 izbeglica i 1.978 ratom ugroženih ljudi. Od 2001. broj se smanjio za više od polovine – 6.715 izbeglica i 1.127 interno raseljenih lica, a od 2020. ustalio se na oko 550 izbeglih i oko 350 interno raseljenih.

U međuvremenu, 2016. godine, zatvoren je kolektivni centar za izbegla lica u pocerskom selu Varna, udaljen 10 kilometara od grada, pošto je za 36 porodica sagrađena stambena zgrada, takođe u Ulici Zeke Buljubaše, a koju je sa 700.000 evra finansiralo EU, Hausing centar i Inicijativa za razvoj i saradnju (IDC). I ovi stanovi uknjiženi su u Katastru nepokretnosti kao vlasništvo grada Šapca.

Zakon dozvoljava izbegličkim porodicama da po povlašćenim cenama otkupe dobijene stanove. Gradska vlast, za sada, nije saopštila koliko će iznositi vrednost kvadratnog metra, niti kako će sredstva od prodaje biti korišćena. Da li će, eventualno, biti otvoren poseban račun sa kojeg bi se finansirala dalja rešenja izbegličkih socijalnih problema?