Uspavana Baba Marta na pragu proleća
Дрвеће увелико цвета (Фото: лична архива)
Za desetak dana zvanično će nam stići proleće, a mi smo već danima u prolećnom ambijentu. Iza nas je ostao najtopliji februar od kada se temperature mere, a Baba Marta, na sreću mnogih, nije ni mrdala iz svog zimskog sna.
Minulih dana su lepotu sunčanog okruženja kvarili samo jaki udari vetra, ali juče je i on počeo da slabi. I biće sve slabiji. Malo je ponedeljak pokvarila i kratka kiša koja je uticala i na raspoloženje ljudi. Biometeorološka situacija bila je nepovoljna po hronične bolesnike donela je glavobolju, razdražljivost, reumatske bolove. Danas će biti nešto povoljnija, ali oprezni bi trebalo da budu svi oni koji imaju srčane i respiratorne zdravstvene tegobe.
Kad se vreme koleba, kad su temperature više od prosečnih u ovim mesecima, nekima donose zadovoljstvo i dobro raspoloženje, a nekima su razlog za neraspoloženje, za umor, uznemirenost, glavobolju, pa čak i za bolove u mišićima…
U svakom slučaju, trebalo bi povesti računa i o ishrani da ne bude teška, obilna i masna, odupreti se nevoljama dobrim raspoloženjem, fizičkom aktivnošću, redovnim spavanjem i sa što više boravka na otvorenom, u prirodi.
Na sreću Beograđana, i vazduh u gradu je, prema opštoj oceni, dobar. Na najvećem broju mernih mesta rezultati su pokazali da je kvalitet dobar, a na nekoliko je bio čak i odličan – na Bežanijskoj kosi, Banovom brdu, u Obrenovcu i Velikim Crljenima, na Adi.
A da nam je proleće tu negde, pokazuje i cvetanje na sve strane. Procvetale su kajsije, uglavnom, cvetaju i trešnje. Zabelelo se u voćnjacima i, ako ne bude nekog zahlađenja i nevremena od čega voćari strahuju, biće i ploda.