Dan omladinskih radnih akcija – 1. april
Насипање терена где је данас Нови Београд (Фото-архива Политика)
Udruženje učesnika Omladinskih radnih akcija (ORA) Beograda, Udruženje učesnika ORA Zemuna i Savez udruženja učesnika ORA Srbije svečano će danas obeležiti svoj veliki praznik 1. april – Dan omladinskih radnih akcija.
Program počinje u 10.30 časova u Zemunu, u parku u Kosovskoj ulici, nastavlja se u Ulici dr Petra Markovića gde će biti posađene breze, a izložba fotografija „Vreme jedne mladosti” održaće se u sali Kancelarije za mlade u Kosovskoj 9 u 12 sati.
Omladinske radne akcije začete su još za vreme Drugog svetskog rata, ali su bile naročito popularne posle njega. Zahvaljujući omladincima – devojkama i mladićima učesnicima radnih akcija, od Drugog svetskog rata pa gotovo do devedesetih godina prošlog veka izgrađene su žile kucavice naše industrije – pruge, mostovi, naselja, hidroelektrane… Među njima su pruga Brčko – Banovići, Šamac – Sarajevo, Doboj – Banjaluka, Auto-put bratstva i jedinstva, fabrike „Ivo Lola Ribar” u Železniku, „Krušik” u Valjevu, železare u Zenici i Nikšiću, sistem hidrocentrala u Zvorniku, Vinodolu, Vlasini, Jablanici... Oni su gradili i Novi Beograd, studentske gradove u Zagrebu, Ljubljani i Sarajevu...
Jedan od najvažnijih projekata akcijaša bila je pruga koja je prestonicu povezala sa Jadranom Beograd – Bar.
U izgradnji ove jedinstvene „gvozdene veze” duge 476 kilometara učestvovalo je oko 12.500 brigadira i 234 omladinske radne brigade.
Osim omladinaca iz svih krajeva bivše Jugoslavije, u ovoj radnoj akciji učestvovali su i mladi iz Velike Britanije, Danske, Jordana, Jemena, Kanade, Kenije, Mađarske, Norveške, Poljske, SAD, SSSR-a, Palestine, Sirije, Finske i Francuske.