Vodeni ponedeljak na severu Bačke

Aleksandra Isakov

02. 04. 2024. 13:30

Обновљена традиција из давнина (Фото А. Исаков)

Subotica – Prvi ponedeljak po uskršnjoj nedelji među vernicima koji slave po gregorijanskom kalendaru poznat je i kao Vodeni ponedeljak. Na ovaj dan momci vodom polivaju devojke za udaju. Ove godine tradicija je oživljena u organizaciji KUD-a „Aleksandrovo” na salašu Grge Pećerića.

Po običaju, do kuće devojke, momci dolaze na kolima u koja su upregnuti konji, a posebno se vozi muzika. Domaćina kuće pitaju za dozvolu da uđu i potraže devojke. Zabave radi, devojke pokušavaju da uteknu, ali na kraju svaka od njih je polivena vodom. Devojke po običaju darivaju obojenim jajima, voćem, kolačima, a sve se nastavlja igrom i pesmom. Postoje i urbane varijante, kada mladići devojke poprskaju iz flašice parfema.

„Mi smo obnovili da momci dolaze da polivaju sa kantama vode, kao što se činilo nekada. Dolaze sa muzikom, momci od ranog jutra kreću i znaju u kojim kućama su devojke za udaju. To traje ceo dan, smenjuju se grupe”, kaže Vesna Takač, članica KUD-a „Aleksandrovo” i jedna od devojaka učesnica u negovanju običaja.

Nije poznato tačno poreklo običaja. Ima više pretpostavki, da su žene sa praznog Hristovog groba rasterivane vodom, da s druge strane, voda ovde simboliše buđenje proleća, da umivanje vodom predstavlja želju da devojke budu lepe i zdrave.