Krizu će podneti solidarno

27. 10. 2008. 22:00

Упркос смањеној продаји и наруџбинама, без последица за запослене (Фото Б. Пејовић)

Užice – Kad uspešnu, dobro privatizovanu firmu, koja iz godine u godinu obara proizvodne rekorde i izvozi 95 odsto proizvodnje uglavnom na tržište EU, pogode posledice globalne ekonomske krize, nije bez osnova očekivati da bi uprava na to mogla da odgovori smanjenjem broja radnika. Ali, u slučaju „Impol Sevala” iz Sevojna, firme sa 738 zaposlenih, u kojoj je većinsko vlasništvo slovenačkog „Impola”, čiji značajan poslovni uspon ometaju aktuelna svetska ekonomska previranja, ipak neće biti otpuštanja.

– Globalna ekonomska kriza je naša realnost, osećamo je već od početka ove godine – rekao je juče na konferenciji za novinare u Sevojnu povodom 33. godine njenog rada predsednik Upravnog odbora Edvard Slaček. – Mnogi na tržištu su postali nepoverljivi kad treba nešto nabaviti, čekaju i gledaju šta će se dalje dešavati. Nadamo se ipak da ovo neće dugo trajati. Ovu krizu u „Impol Sevalu” iznećemo solidarno, bez posledica po ljude koji ovde rade. I nadalje ćemo primenjivati fer-plej, kao što niko nije izgubio posao kad smo došli u Sevojno.

A generalni direktor „Impol Sevala” Ninko Tešić kaže da se, uprkos rekordnoj devetomesečnoj proizvodnji u ovoj godini od 48.082 tone i izvozom od 57,5 miliona evra, firma suočila sa krizom koja preti da uspori trend poslovnog napretka. U poslednje vreme primetna je slabija prodaja i smanjenje narudžbi, kao i pritisak kupaca da se cene prerade smanje. Tražnja, po Tešićevoj proceni, u naredna tri meseca može da padne i do dvadeset odsto. Zato će se, uz štednju u firmi, ići i na smanjenje broja smena, sati rada, ali ne stoje priče da će biti uveden neradni petak. Osim toga, dodaje on, zna se kako na poslovanje utiču domaće nelogičnosti: povećanje cene prirodnog gasa kod nas, čiji je metar kubni od početka godine do sada poskupeo 59 odsto, kao i kolebanje kursa dinara, nagli rast ili pad prema evru za nepun mesec od sedam-osam dinara.

– U skladu s prilikama, završićemo započete investicije i u idućoj godini izvesti samo one najneophodnije, s tim što ne odustajemo od priprema za veće investicione projekte, za čije ostvarenje ćemo čekati povoljnu klimu. U protekle 33 godine rada ove firme pokazali smo da se sve krize mogu prebroditi jedinstvom i solidarnošću kolektiva i okruženja – istakao je Tešić.