Važno je da vlada bude srpska

01. 05. 2024. 10:57

Александар Вучић (Фото Анђелко Васиљевић)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je važno da vlada bude srpska i da sprovodi srpske interese, ali i da u novom sastavu vlade ima brojnih interesa.

On je prilikom obilaska početka radova na izgradnji Expo2027 kompleksa i nacionalnog stadiona rekao da kod formiranja vlade mora da bude kompromisa, kao i da ima nekih koji nisu ušli u vladu, poput Darije Kisić, Mihaila Jovanovića i Jelene Tanasković, ali koji će obavljati važne poslove.

Na pitanje da li misli da će Vlada biti formirana do kraja dana, on je rekao da to ne zna i da nema razlike da li će biti formirana danas ili sutra.

„Kakva je razlika. To je tehničko pitanje, pretpostavljam da će biti neka vika”, rekao je Vučić.

On je dodao da 28 dana nije rekao ništa o političkim protivnicima i da mu, kako je rekao, ne pada na pamet da gubi vreme.

Rekao je da će se do 13. odnosno 17. maja baviti spoljnom i unutrašnjom politikom, a posle toga da će se, kako je naglasio, baviti samo razvojem Srbije.

Komentarišući saopštenje Stejt departmenta o sastavu vlade, Vučić je rekao da to za nas nije lepa vest, ali da se nada dobrim odnosima sa američkim partnerima.

„Nisam sretan, ali kada neko uvede sankcije, šta treba - da pognemo glavu i kažemo ne sme da bude ništa. Milorada Dodika je birao narod, poštujem volju naroda. Čuo sam primedbe i evrofanatika, ali su bili pristojni da ne govore javno. Važno je da vlada bude srpska i da sprovodi srpske interese”, rekao je Vučić.

Govoreći o politici on je rekao da nije toliko upućen šta se dešava na unutrašnje političkom planu, jer je skoncentrisan na spoljnu politiku.

„Baviću se time kada budem mogao. Otići ću na jedan skup desetog (maja), posle 20. (maja) i ne mogu time da se bavim. Što se tiče Srbije odnos snaga je toliko veliki i velika je razlika u istorijskom smislu. Od 2012. nije bila takva razlika u istoriji Srbije”, rekao je on.

Mrzim neradničku klasu, živim za radnike

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da mrzi neradničku klasu, da živi za radnike, kao i da je rad „karta za budućnost” Srbije.

„Mrzim neradničku klasu koja hoće da radi tri, šest sati dnevno, a ne rade ni sada toliko. Živim za radnike, obožavam radničku klasu, ne podnosim neradničku klasu, a postalo je uobičajeno da 72 puta idete na Maldive, Sejšele do svih gradova u Evropi. Srećan sam što to ljudi sebi mogu da priušte. Ne volim one koji žive 10 puta bolje od radničke klase, a kukaju”, rekao je Vučić.

On je dodao da je njemu važno i da gleda šta će da ostane, da se ponosimo u budućnosti.

Samo tražite razlog da budete protiv nečega

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, povodom kritika da je izgradnja vezana za Ekspo preplaćena, da je umoran od takvih priča i ukazao da danas ne bi bilo ni Beograda na vodi, ni autoputeva, ni drugih projekata, da je slušao one koji su uvek protiv nečega.

„Umoran sam od tih priča, da vam iskreno kažem, nikad mi nije na pamet palo, niti bilo kome od nas, da dinar uzme od bilo čega. Radimo sve što možemo da za Srbiju obezbedimo veliki napredak. Da smo neke pitali i slušali, ne bismo danas imali ni Beograd na vodi, ne bismo ni BIGZ-ovu zgradu renovirali, ni drugu zgradu Ušća, ni autoput, ni Beobankinu zgradu ne bismo završili, Slavija bi nam bila najgore ruglo bez fontane u koju su deterdžent sipali”, naveo je Vučić.

On je upitao šta je problem kod ljudi koji ne vole da se nešto gradi i napravi.

„Samo tražite razlog da budete protiv nečega. Pre neki dan se smejem, kažu – ne damo Jugu. Izvinite, šta ne date? Hotel Jugoslavija ne radi. To je privatna stvar, Grci su kupili, to je grčko koliko ja znam, pre 20 godina vi ste im to prodali, vi ste im to dali. I sad kažu – ne damo. Kako možeš da ne daš nekom privatniku da nešto radi. Šta je ovo ljudi, kakvo je to stanje svesti?”, upitao je Vučić.

Vučić je kazao da narod Srbije ume da prepozna ljude koji su ozbiljni i odgovorni i znaju šta je važno za rast i napredak ekonomije i da se zato Srbija i razvija.

Doplatićemo ljudima sa Kosmeta za prevoz do prelaza

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da će Beograd Srbima sa Kosova i Metohije i svima koji primanja ostvaruju u dinarima, doplaćivati za prevoz do administrativnih prelaza, kako bi na automatima i bankama mogli da podignu novac.

„Platićemo 2.500, platićemo i 5.000 dinara više pa ćemo im na Brnjaku i Jarinju, ali i Merdaru i u Končulju postaviti automate, banke i drugo i plaćaćemo prevoz. Život Srbima postaje nesnosan i za to su krivi i Priština i oni koji su zajedno sa nama potpisali sporazum”, rekao je Vučić.

On je rekao da je odluka Prištine o dinaru bezobzirnost i nestvarno foliranje onih koji se prave da ne razumeju o čemu je reč. Priština donese protivpravnu odluku i svi se slože, a onda vas zovu na razgovor i prihvate sve postulate Prištine koje je implementirala i ako to ne pihvatite, kažu dve strane nisu bile spremne za kompromis.

„To je kao da ste me lupili motkom po glavi, a neko treći dođe i kaže nisu obe strane htele da se zaustave. Nećemo postići nikakav dogovor u vezi dinara, već tražimo rešenje kako da isplaćujemo plate i penzije našem narodu i nećemo da učestvujemo u nečemu što nije pravno. Ne pada nam na pamet”, rekao je Vučić.

Dodao je, da ako hoće da omoguće ljudima da primaju plate i penzije, da je to u redu, ali oni ne žele ni logične stvari da prihvate.

„Ako neće državnoj banci da daju licencu, neće ni privatnoj, jer je srpska. Svi znamo ko na divljački način pokušava da spreči Srbe da ostvare svoja elementarna prava”, rekao je Vučić.

Dodao je i da strane države trenutno rade na ukidanju kaznenih mera Prištini, a da u tome prednjače Baltičke zemlje i Nemačka, prenosi Tanjug.