Počinje Art link festival
Јованка Вишекруна Јанковић (Фото лична архива)
„Udahni muziku Koreje” naziv je umetničkog programa kojim će sutra od 19 časova biti otvoren ovogodišnji Art link festival u Atrijumu Narodnog muzeja Srbije. Muzičko udruženje „Istok Zapad” iz Koreje dovodi grupu od sedam muzičara koji će zajedno sa umetnicima iz Srbije izvesti dela korejskih autora. Na otvaranju festivala nastupiće i domaći muzičari Valentina Lučković na violončelu, Jovan Aleksandar Krstić na kavalu i umetnička direktorka festivala pijanistkinja Jovanka Višekruna Janković.
Program „Zvuk zalaska sunca” kao svojevrsno festivalsko zagrevanje održan je u subotu, 15. juna, u dvorištu Muzeja Vuka i Dositeja uz zajedničke muzičke nastupe umetnika i njihove priče sa više kontinenata: Australije, Azije, Evrope...
– Festival premijerno predstavlja nove produkcije koje će doneti novu zvučnu i umetničku sinergiju između gostujućih i domaćih umetnika pod nazivom „Zvuk zalaska sunca”. Već petu godinu zaredom festival se realizuje najvećim delom na otvorenom, na prostoru Beogradske tvrđave, kao i u prostorima važnih spomenika i institucija kulture kao što su Narodni muzej u Beogradu, Muzej Vuka i Dositeja i drugi – kaže Jovanka Višekruna Janković, umetnička direktorka i osnivač Art link festivala.
Junski program festivala tradicionalno obeležava Svetski dan muzike u subotu, 21. juna, od 19 časova koncertom kod „Pobednika”, obeležavajući stogodišnjicu Pučinija sa gostima iz Bugarske, tenorom Borisom Lukovim i pijanistkinjom Vilianom Valčevom i stogodišnjicu smrti hrvatske kompozitorke Dore Pejačević koncertom koji izvodi mlada pijanistkinja Klara Dolenec, dok je drugi deo programa rezervisan za Brazilijana muzički program i džez.
Još jednim velikim koncertom na platou kod „Pobednika” Art link nastavlja inicijativu za očuvanje prirode i pridružuje se obeležavanju Međunarodnog dana Dunava 29. juna od 19 časova koncertom „Na lepom plavom Dunavu” kada će se publici kao dirigentkinja i koncert majstor predstaviti Andrea Nikolić, violinistkinja iz Beča, gudački ansambl i pijanistkinja Jovanka Višekruna Janković.
Drugi deo festivala nastavlja se 31. avgusta koncertom „Mediteranske niti”, multimedijalne umetnice libanskog porekla, a trenutno stanovnicom Barselone: Sevin Abi Aad u pratnji kontrabasiste Maura Batista iz Italije.