Nemačka već kopa litijum

07. 07. 2024. 14:04

EPA-EFE/LUIS GANDARILLAS

Nemačka kopa litijum na svojoj teritoriji u manjem obimu, a u planu su dva projekta koja podrazumevaju masovnu eksploataciju ove rude na klasičan način kao i putem geotermalnih izvora.

Ovo je u prilogu N1 televizije izjavio novinar Dojče velea Srećko Matić. 

On je izjavio da Nemačka kopa u obimu koji, za sada, ne zadovoljava potrebe ekonomije u toj zemlji, a da bi veća iskopavanja mogla početi za nekoliko godina.

Kako je naveo, u planu je iskopavanje litijuma u okrugu Ercgebirge na istoku Nemačke, uz granicu sa Češkom, a prema projektu "Zinvald" rudarilo bi se na klasičan način iskopavanjem iz zemlje.

Nemačka ima i drugi porejkat "Vulkan" koji podrazumeva eksploataciju litijuma preko geotermalnih izvora, odnosno iz basena reke Rajne.

Your browser doesn’t support video.
Please download the file: video/mp4