Deset migranata utopilo se u Drini
Полиција на месту превртања чамца (Фото МУП)
Desetoro migranata utopilo se u Drini kada su čamcem pokušali da pređu reku kod Ljubovije. Čamac sa oko 30 osoba, među kojima je bilo i dece, prevrnuo se tokom noći između srede i četvrtka. Pretragom Drine i sprudova u mestu Vrhpolje kod Ljubovije juče je pronađeno osam beživotnih tela, dok je na teritoriji BiH pronađeno još jedno. U Lonjinu je pronađena i deseta osoba. Potraga za nestalima i dalje traje.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da su pripadnici Sektora za vanredne situacije tokom pretrage terena izvukli kod mesta Vrhpolje na obalu beživotna tela šest iregularnih migranata koji su iz Srbije pokušali da pređu reku između mesta Drlača kod Ljubovije i Orlice u opštini Zvornik.
„Takođe, na području Vrhpolja je uočeno još jedno telo na nepristupačnom terenu, dok je i na teritoriji Bosne i Hercegovine u visini mesta Lonjina pronađeno još jedno telo utopljenika. Policija i vatrogasci-spasioci nastavljaju dalju pretragu reke Drine i terena oko nje”, izjavio je juče ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, saopšteno je iz MUP-a Srbije.
Ministar policije je rekao da je od 18 preživelih iregularnih migranata – 16 iz Sirije i dvoje iz Egipta. Takođe, od tog broja osam je punoletnih osoba, a 10 maloletnika, dok je identifikacija beživotnih tela u toku.
Dačić je dodao da MUP Srbije u vezi sa ovim nesrećnim događajem sve vreme sarađuje sa MUP-om Republike Srpske.
Granični organi Bosne i Hercegovine, kao i jedan meštanin, prijavili su juče oko pet sati ujutru da se tokom noći na Drini prevrnuo čamac sa migrantima. Odmah po prijavi, upućeni su pripadnici policije i Sektora za vanredne situacije koji su pretražili reku i priobalje. Pored pripadnika Policijske stanice Ljubovija i Sektora za vanredne situacije, u pretrazi su učestvovali i pripadnici Stanice granične policije Ljubovija i Regionalnog centra granične policije prema BiH, kao i pripadnici Ronilačke jedinice Žandarmerije MUP-a Srbije.
Načelnik sektora za vanredne situacije Luka Čaušić izjavio je za RTS da je više desetina ljudi iz MUP-a angažovano na pretrazi priobalja, a da su sa druge strane uključene kolege iz Republike Srpske.
Direktor Republičke uprave civilne zaštite u RS Boris Trninić izjavio je za Srnu da su na zahtev opštine Bratunac na teren izašle vatrogasno-spasilačke jedinice iz Bratunca tima Republičke uprave civilne zaštite za spasavanje na vodi.
Istraga ovog nesrećnog slučaja je u toku.