Zaposleni u vojsci nameštao tendere

Miroslava Derikonjić

23. 10. 2024. 11:45

(Фото Н. Марјановић)

Posebno odeljenje za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu podnelo je Višem sudu u Beogradu optužni predlog protiv Nebojše B. (52) zbog sumnje da je izvršio tri krivična dela zloupotreba službenog položaja.

Sumnja se da je Nebojša B, u svojstvu službenog vojnog lica zaposlenog u Vojnoj pošti Batajnica, kao zamenik realizatora za sprovođenje javnih nabavki, krivična dela izvršio u periodu od 17. jula 2023. godine do 30. oktobra 2023. godine.

On je, kako se sumnja, iskoristio svoj službeni položaj i pribavio korist za tri privredna društva. Osumnjičeni je sa jednim privrednim društvom zaključio pravni posao suprotno Zakonu o javnim nabavkama, a za druga dva je neopravdano doveo u povoljniji položaj, isključivši konkurencije radi obezbeđivanja pravnog posla.

– U pitanju su javne nabavke potrošnog materijala za rad jedinica Vojne pošte, zatim za usluge servisa i opravke birotehničkih sredstava, usluge održavanja informatičkih, birotehničkih sredstava i servera, servis klima uređaja i drugo – saopštilo je Više javno tužilaštvo u Beogradu.

Tužilaštvo je u optužnom aktu predložilo sudu da Nebojšu B. oglasi krivim i da ga za svako od tri krivična dela osudi na kaznu od po šest meseci, te da mu izrekne jedinstvenu kaznu od godinu dana i dva meseca zatvora.

Takođe je predloženo, da sud okrivljenom izrekne meru bezbedbosti – zabranu vršenja poziva, delatnosti i dužnosti u Vojsci Republike Srbije i svim drugim državnim organima, autonomne pokrajine i lokalne samouprave i javnim preduzećima na poslovima u vezi sa sprovođenjem i nadzorom u postupcima javnih nabavki u trajanju ne kraćem od tri godine.