Bombastičan filmski praznik u crvenom gradu
Неки од аутора присутних на фестивалу: од Тима Бартона, Монике Белучи, Шона Пена до Патрише Аркет и Сисакоа (Фото 21. FIFM)
Marakeš – Pod pokroviteljstvom njegovog veličanstva – kralja Muhameda VI i pod rukovodstvom kraljevskog visočanstva – princa Mulaja Rašida, u drevnom „crvenom gradu” Marakešu večeras počinje 21. međunarodni filmski festival, čiji je idejni pokretač bio slavni francuski filmski poslenik i producent Danijel Toskan di Plantije, a ovu misiju posle njegove smrti uspešno je nastavila njegova supruga Melita (rođena kao Melita Nikolić), sada na funkciji glavnog savetnika predsednika ove filmske manifestacije princa Rašida.
Posle skromnijeg i diskretnijeg prošlogodišnjeg izdanja, zbog posledica katastrofalnog zemljotresa koji je zadesio Maroko i sukoba između Izraelaca i Palestinaca, ovogodišnji festival se gromoglasno vraća u svom punom obliku. Čak i bombastičnijem nego ikada pre, a razloge za to treba potražiti i u činjenici da je između Marakeš festivala sa znatno dužom tradicijom i novijeg saudiarabijskog Red Sea festivala u Džedi u tišini stvorena velika konkurencija. Sve mi se čini da će ove godine Marakeš znatno nadmašiti Džedu. A evo i zašto. Zaista je impresivan spisak ovde prisutnih talenata, među kojima su i sve sami pobednici najznačajnijih festivala na svetu i oni što će se uskoro naći među nominovanima za nagrade „Zlatni globus i „Oskar” (a već su ih i osvajali tokom proteklih godina). Tim Barton i njegova partnerka Monika Beluči, Šon Pen, Alfonso Kuaron, Dejvid Kronenberg, Žistin Trije, Ava Divernije, Džejkob Elordi, Endru Garfild, Patriša Arket, Džasin Kerzel, Tod Hajnes, Valter Sales, Muhamed Rasulof, Kiril Serebrenikov, Ali Abasi, Nadja Kunda, Džema Arterton, samo su neka od tih velikih filmskih imena koja će se pojaviti pred publikom u Marakešu do 7. decembra.
Predsednik festivala princ Mulaj Rašid u izjavi za medije između ostalog kaže:
– Godinama smo gradili naš festival i paralelno i Filmsku fondaciju za podršku mladim marokanskim, arapskim i afričkim filmskim stvaraocima, kao i platformu Atlas radionica na kojoj se pred inostranim producentima predstavljaju projekti u razvoju, a mnogi od njih poput filma prošlogodišnje pobednice festivala Asme el Mudir za film „Majka svih laži”, prve Marokanke koja je osvojila „Zlatnu zvezdu” izgradili su se kroz ovu radionicu na kojoj će sada tokom festivala predavati i naši inostrani gosti, slavni filmski stvaraoci i velika imena svetskog filma.
Princ Rašid posebno ističe da će 21. Marakeš festival odati posebnu počast nedavno preminuloj „velikoj dami marokanske kinematografije Naimi Elmčerki”, dvostrukom dobitniku „Oskara” glumcu Šonu Penu i priznatom kanadskom filmskom reditelju Dejvidu Kronenbergu kojima će biti uručene „Zlatne zvezde” za karijeru, a da će italijanski reditelj velikog talenta i uzvišene estetske vizije Luka Gvadanjino kao predsednik ovogodišnjeg žirija imati težak zadatak da odredi i nagradi talente koji najviše obećavaju... Festivalski predsednik, princ Rašid, je na kraju svog obraćanja izrazio radost što će festival u Marakešu „kao trenutak kulture i međunarodnog druženja, postati mesto emocija i deljenja, mesto koje šalje poruku dijaloga i mira svetu.”
Po izboru programskog tima i samog umetničkog direktora festivala Remija Bonoma za „Zlatnu zvezdu” se ove godine takmiči 14 filmova, od kojih je prema tradiciji najveći broj onih debitantskih nastalih od Maroka, Kine, preko Somalije, Poljske, Egipta, Francuske, Australije. U programu „Marokanska panorama” prikazuju se najnoviji domaći igrani i dokumentarni filmovi, dok je program „11 kontinenata” rezervisan za dela koja otvaraju filmski dijalog između savremene kinematografije i nedavno restaurisanih filmskih klasika što su svojevremeno bili na čelu arapske i afričke kinematografije. U programu „Gala” biće zanimljivo pratiti reakcije domaće publike na film „Svi vole Tudu” marokansko-francuskog reditelja Nabija Ajuša. Filmski festival u Marakešu biće ove godine veliki i značajan praznik filma i mesto zanimljivih susreta.
Remi Bonom: Sve je u međusobnom poverenju
Komentarišući odluku da se 21. FIFM otvori trilerom Džastina Kerzela „The Order” (Naredba), u kojem Džud Lou igra agenta FBI-ja koji se bori protiv neonacističkih terorista, umetnički direktor festivala Remi Bonom, nekadašnji čelnik „Nedelje kritike” u Kanu je izjavio: „Srećni smo što posle svetske premijere u Veneciji mi sada prikazujemo Kerzelov film. On je ovde pre svega zahvaljujući snažnoj vezi koju Melita Toskan di Plantije ima sa njim, jer je svojevremeno u Marakešu osvojio nagradu sa filmom ’Ubistva u snežnom gradu’. Poznajem ga i lično, jer sam vodeći kansku ’Nedelju kritike’ imao priliku da programiram njegov prvi kratki film a takođe i ’Snežni grad’. Činjenica da se Džastin Kerzel vraća sada u Marakeš da otvori festival i da bude jedan od učesnika u programu ’Razgovori’ odražava poverenje koje gradimo sa filmskim stvaraocima koji su bili ovde i pre sa svojim delima i njihovu želju da nam se ponovo vrate...”