Plenković i Dodik na svečanosti u samostanu kod Banjaluke
(Фото/ „Инстаграм”)
U samostanu „Marija Zvijezda” u Trapistima kod Banjaluke juče je otvoren muzejsko-galerijski prostor, a svečanosti su prisustvovali predsednik Republike Srpske Milorad Dodik i hrvatski premijer Andrej Plenković, kao i Borjana Krišto, predsedavajuća Saveta ministara BiH, i Lidija Bradara, predsednica Federacije BiH, javljaju mediji. Poseta Plenkovića nije bila zvanično najavljena.
Sa premijerom Hrvatske u Banjaluku su stigli i ministar spoljnih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman, ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek i državni sekretar Centralnog državnog ureda za Hrvate izvan Hrvatske Zvonko Milas. Dodik je podsetio na ono šta je kroz istoriju napravljeno u Trapistima.
„Želimo da jednog dana ovde ovo opet oživi i da se okupljaju verujući ljudi. Dali su doprinos celoj civilizaciji. Trapisti su to radili kroz vekove – elektrana, pivara, sirana... Sve to privlači ljude”, naglasio je Dodik.
Plenković je izjavio da je Hrvatska uz banjalučke Hrvate, bez obzira što ih u ovom gradu danas ima pet puta manje nego pre rata u BiH. Borjana Krišto je rekla da otvaranje galerijskog prostora doprinosi širenju poruka mira i izgradnji suživota, prenosi Tanjug.
Samostan „Marija Zvijezda” sagrađen je krajem 19. veka, osnovao ga je katolički kaluđerski red trapista, po kojima je celo područje kasnije dobilo ime. Trapisti su poznati kao pokretači proizvodnje piva, sira, ali i struje u Banjaluci, jer su sagradili i prvu hidrocentralu, navodi Beta.
Svečanosti su prisustvovali i gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković, biskup Banjalučke biskupije Željko Majić i bivši dugogodišnji biskup Franjo Komarica.