Ljubav prema onome čega nema
(Фото Н. Марјановић)
Niš – Nedavno je u Nišu, povodom obeležavanja Svetskog dana osoba sa invaliditetom, održan Međunarodni turnir košarkaša u kolicima, koji je deo Programa Erazmus+ sport „Social inclusion through adapted basketball – SITAB”. Još jednom se na delu pokazalo koliko su dobre organizatorske sposobnosti Fakulteta za fizičku kulturu i sport, da je košarka u kolicima sport koji mogu svi da igraju i da su jednaki u svojoj borbi na parketu. Ova manifestacija dokazala je, još jednom, koliko se ovaj sport u Nišu voli i koliko igra pod obručima ima pristalica i poklonika.
Na ovom turniru košarke u kolicima učestvovale su ekipe iz Sofije (Bugarska), Skoplja (Severna Makedonija) i domaćin iz Niša. Rezultat je, kao i uvek u ovakvim prilikama, bio u drugom planu, ali treba reći da je domaćin Nais ostvario pobede u duelima sa ekipama gostiju iz Bugarske i Severne Makedonije, i osvojio prvo mesto na turniru.
Bila je ovo izuzetna prilika da se u Nišu okupe svi košarkaši u kolicima iz naše zemlje i regiona – i zbog takmičenja i učenja preko Projekta Erazmus+, ali još više zbog druženja i sklapanja prijateljstava, svakako i zbog podrške koje osobe sa invaliditetom imaju. Kroz ovaj projekat realizovana je i edukacija trenera i nekoliko zajedničkih treninga za vežbanje motoričkih sposobnosti. Prema rečima prof. dr Marka Aleksandrića, sa Fakulteta fizičke kulture i sporta Univerziteta u Nišu, na delu je demonstriran rad sa košarkašima u kolicima, jer Niš već godinama ima i svoj klub za svoje članove iz reda osoba sa invaliditetom. Kako je posebno naglašeno, koordinator projekta je „Balkans Wheelchair Basketball League”, čije je sedište u Sofiji, u Bugarskoj, a partner je bio KK PBA iz Kavadaraca u Severnoj Makedoniji. Niški turnir je održan uz pomoć Evropske unije.
Još lepša vest ovih dana stigla je iz Košarkaškog saveza Srbije, koji je sa novim rukovodstvom grada dogovorio da se februara naredne godine u Sportskoj dvorani „Čair” ponovo, i čak po 20. put, organizuju završnica i finalni turnir srpskog nacionalnog košarkaškog Kupa „Radivoje Korać”. Kad god je u prethodnom periodu Niš bio domaćin, u prepunom „Čairu” je bio nezaboravan praznik košarke, ne samo igračima i trenerima najboljih košarkaških klubova iz cele Srbije već i gostima iz cele naše zemlje...
Nažalost, i pored ovih lepih informacija, kada je reč o košarci, mnogo se žali i tuguje među Nišlijama. I pored brojnih pokušaja u prošlosti i pored ove godine obeleženog jubileja 100 godina košarke u Nišu, grad sa svojih 300.000 stanovnika i univerzitetom na kojem studira preko 35.000 mladih iz cele Srbije nema svoju košarku.
Pomalo je to i neobjašnjivo. Teško je doći do pravog odgovora. Činjenica je da ovog vrhunskog sporta i vrhunskih klubova u Nišu, osim u jednom periodu pre tridesetak godina, kada je ženska košarka osvajala Kup Srbije i bila vicešampion SR Jugoslavije, nikada nije bilo. I nema ga i dalje.
I pored toga – košarka se u Nišu voli.