Pomoć Poljske Bosilegradu

24. 12. 2024. 14:38

Уручење офталмолошког апарата (Фото општина Босилеград)

Bosilegrad – „Ove godine na naš konkurs stiglo je oko 200 projekata, a odabrali smo osam najboljih, među kojima je i onaj koji je stigao iz Bosilegrada. Čestitam lokalnom timu na sjajno napisanom projektu, kao i na brzoj realizaciji”, rekao je na svečanosti u Domu zdravlja u Bosilegradu Gžegoš Kašuba, sekretar ambasade Poljske u Beogradu.

„Špalt-lampa” je uređaj koji meri očni pritisak, omogućava pregled očnog dna i pouzdanu identifikaciju stranih tela u oku, povreda, pa i tumora. Vrednost uređaja je blizu 1,1 milion dinara. Poljski partner kroz projekat je obezbedio novčani iznos 724.000 dinara, a ostatak je dala lokalna samouprava.

Menadžer projekta Danijel Zarev, član Opštinskog veća, zajedno sa dr Goranom Vasilovim, direktorom lokalnog Doma zdravlja i Slavčom Vladimirovim, predsednikom Skupštine opštine, analizirao je potrebe građana opštine u sektoru zdravstva i konstatovao da „špalt-lampa” predstavlja prioritet.

„U Bosilegradu nemamo oftalmologa, pa uz pomoć države ovde dolaze lekari iz susednih zdravstvenih ustanova, koji prilikom svakog dolaska pregledaju 50 do 60 pacijenata. Sada smo nabavili uređaj koji će sigurno doprineti da što pre dobijemo oftalmološki kabinet u kojem će raditi specijalista iz naše sredine. Vodimo pregovore sa Ministarstvom zdravlja za otvaranje ove važne ambulante u pružanju primarne zdravstvene zaštite žitelja naše opštine”, naveo je Zarev.

Predsednik opštine Bosilegrad Vladimir Zaharijev posebno se zahvalio ambasadi Poljske u Beogradu koja je „prepoznala i podržala ovaj projekat važan za malu opštinu na jugu Srbije u kojoj većinsko stanovništvo predstavlja bugarska nacionalna manjina”.

„Do sada smo često morali da pacijente šaljemo na preglede u zdravstvene centre u Surdulici i Vranju, a sada ćemo biti u prilici da prve preglede radimo na uređaju u našem Domu zdravlja i na vreme otkrivamo probleme kada je u pitanju ovaj segment ljudskog zdravlja”, naveo je Zaharijev. Domaćin i gosti su na svečanosti u Domu zdravlja razmeni tradicionalne poklone i dogovorili kontakte za eventualnu buduću saradnju.