Ćutanjem na Dinkićeve sumnje
Advokat Mlađana Dinkića Željko Ristić potvrdio je juče za „Politiku” da se lider G17 plus sastao prošlog ponedeljka s republičkim tužiocem Slobodanom Radovanovićem. Sastanak je inicirao Dinkić, a tema razgovora bili su novinski tekstovi „koji su intonirani kao napad na ministra”.
– Reč je o nizu tekstova koji su intonirani kao napadi na ministra ekonomije i regionalnog razvoja i to u smislu njegovog profesionalnog i političkog delovanja. Posebno bih apostrofirao da se u nekim od objavljenih tekstova gubi profesionalna kritika i prelazi se na lične napade. Tu bih izdvojio tekstove u kojima se navodi da je Dinkić počinio određena krivična dela – rekao je advokat Ristić.
Tokom sastanka, ministar je republičkom tužiocu predao novinsku dokumentaciju i fotokopije nekih od spornih tekstova. Prema rečima Dinkićevog advokata, ministar je tražio da se utvrdi istinitost i osnovanost objavljenih novinskih tekstova i naglasio da, ukoliko se utvrdi tačnost nekih od napisa, „stoji tužilaštvu na raspolaganju”.
– Ukazali smo na određenu grupu naslova, kao i ko bi eventualno mogao da stoji iza tih tekstova. Tužilac je obećao da će preduzeti sve radnje i aktivnosti u okviru svojih zakonskih ovlašćenja – rekao je Ristić. On je objasnio da Dinkić u razgovoru s tužiocem Radovanovićem nije spominjao konkretna imena.
– Možda je Dinkićeva procena da u ovom trenutku ne bi trebalo da saopštava ta imena. Ni meni ih nije otkrio – kazao je Ristić za „Politiku”.
Republičko javno tužilaštvo, međutim, odbilo je juče da da bilo kakve komentare povodom Dinkićeve tvrdnje da iza orkestrirane medijske kampanje protiv njega i G17 plus stoje delovi Bezbednosno-informativne agencije, Rusi i „ljudi za kojima je raspisana poternica” i to zbog njegovog protivljenja da se Naftna industrija Srbije proda Gaspromu bez čvrstih garancija da će gasovod Južni tok zaista i proći kroz Srbiju. Na zatvorena vrata „Politika” je naišla u Bezbednosno-informativnoj agenciji. Razgovor na ovu temu odbacili su u ambasadi Rusije, dok Gasprom do zaključenja ovog broja nije odgovorio na pitanja koja je „Politika” dostavila. Dinkić je rekao da je njegov partijski kolega Bojan Krišto izložen medijskom linču, a da je njemu lično ugrožena bezbednost.
Dinkić je u „Utisku nedelje” na TV B92 izneo sumnju da su u plasiranje dezinformacija protiv njegove stranke upleteni delovi srpske tajne službe.
„U četvrtak na sednici vlade meni prilazi jedan ministar i kaže mi: Slušaj, upravo su mi javili iz BIA da Krišto spaljuje dokumentaciju na aerodromu, odnosi se dokumentacija. Ja sam rekao da ne verujem, da je to nemoguće. Pozvali su moji saradnici ljude na aerodromu i ništa se, naravno, nije događalo. Onda sam ja shvatio i pitao sam tog (ministra): Ej, kaži mi ime i prezime toga iz BIA koji ti je to rekao. Posle toga dolazi moj savetnik za medije i kaže: Slušaj, pitaju iz ’Kurira’ da li je tačno da Krišto spaljuje dokumentaciju i iznosi materijal. Istovremeno, u Skupštini Srbije (Dragan) Todorović već se sprema da postavi poslaničko pitanje da li Krišto spaljuje dokumentaciju...”
(/slika2)Dinkić je objasnio da je tako „lažna informacija plasirana u jednom trenutku na tri mesta: najpre ljudima u vladi, potom ’Kuriru’ i možda drugim medijima, a zatim i skupštini”.
Lider G17 plus je rekao i da je dobio ime osobe iz BIA od koje je potekla ta informacija, ali da mu to ime ništa ne znači, pa ga je prosledio „onim ljudima koji treba da se bave time”.
Dinkić je u „Utisku nedelje” kazao i da je povodom učestalih medijskih napada sproveo internu istragu koja je pokazala da iza svega toga stoji ruski interes. „Dobio sam informacije od nekih ljudi da Rusi stoje iza toga. Ja prosto ne mogu da verujem da je to tako i da se oni služe takvim stvarima.”