"Žuti karton" šabačkom funkcioneru

Miroljub Mijušković

01. 11. 2007. 21:43

Слободан Николић (Фото М. Мијушковић)

Šabac – Savet za praćenje primene etičkog kodeksa funkcionera SO Šabac utvrdio je da je Slobodan Nikolić, član Opštinskog veća i odbornik SO, povredio ovaj kodeks na 14. sednici lokalnog parlamenta, vređajući javno (u tom trenutku predsedavajućeg) zamenika predsednika SO, člana Opštinskog veća i šefa odborničke grupe DSS-a, kao i urednike lista "Glas Podrinja". Sednica je održana još 5. jula ove godine, a na prvu odluku ovog skupštinskog tela od osnivanja čekalo se gotovo pet meseci, jer se "zbog letnje pauze članovi nisu mogli sastati u punom broju".

Prijavu protiv Nikolića podneo je Opštinski odbor DSS-a u Šapcu, koji je povodom odluke Saveta juče održao pres konferenciju i dao punu podršku "preduzimanju sličnih, pa i oštrijih mera prema bilo kojem lokalnom funkcioneru, bez obzira na to kojoj političkoj opciji pripada, ukoliko njegovo javno ponašanje i istupanje bude nedolično i u suprotnosti sa kodeksom". Izrečenu disciplinsku meru (javnog objavljivanja utvrđene povrede) u DSS-u su prokomentarisali kao prvi "žuti karton" ovom opštinskom funkcioneru.  

– Slobodan Nikolić je član Narodne seljačke stranke, koja je u Skupštinu ušla sa dva odbornika, a u Opštinsko veće izabran je na kvoti DS-a, posle onih, javnosti dobro poznatih opstrukcija rada lokalnog parlamenta, kada nije hteo da se udalji sa govornice. Svoju neprimerenu retoriku nastavio je i kasnije, zbog čega smo član Opštinskog veća Mile Ivanović i ja bili primorani da ga tužimo redovnom sudu – istakla je predsednica Opštinskog odbora DSS-a Jasmina Milutinović.  

Slobodan Nikolić kaže da u obrazloženju odluke disciplinske mere nije navedeno kojim je to rečima na 14. sednici SO povredio kodeks ponašanja opštinskog funkcionera, pa je zbog toga smatra nelegitimnom. On pretpostavlja da je reč o diskusiji o listu "Glas Podrinja" za koji je "metaforički rekao da se ponovo pretvorio u toalet papir", pri čemu ga je (predsedavajući) zamenik predsednika SO Nenad Cvejić više puta prekidao i isključivao mu mikrofon.  

– Jesam rekao Cvejiću da je on u gradu poznat kao vazelinac Jasmine Milutinović, ali ta reč u srpskom jeziku nije nepristojna. Simptomatično je da se Savet bavi sa mnom zbog retorike, a ne dvojicom odbornika kojima opštinski budžet subvencioniše kamate na bankarske kredite, po ideji Mila Ivanovića. Ili odbornikom koji je od IRD-a dobio besplatno tovilište, a Direkcija za poljoprivredu mu nabavila svinje. Šta je i sa preletačima iz stranke u stranku, što se takođe sankcioniše kodeksom – pita se Nikolić.  

Opštinski funkcioner sa "žutim kartonom" tvrdi da u Savetu za praćenje kodeksa ponašanja lokalnih funkcionera sedi i čovek iz G17 plus, koji se bavi privatnim preduzetništvom, a protiv koga se vodi istraga.

Protiv Nikolića se oglasio i "Glas Podrinja", koji se pismeno obratio predsedniku opštine Milošu Miloševiću i predsedniku SO Dušanu Radosavljeviću, navodeći da je ovaj nedeljnik "već duže vreme izložen najprimitivnijim klevetama Slobodana Nikolića, kome opštinska funkcija, nažalost, omogućava da to radi sa skupštinske govornice".

"Nikolić rukovodstvo naše kuće naziva crnom trojkom u kojoj je i vatikanski špijun. Objavili smo zvanične podatke o stručnoj spremi, radnoj biografiji i plati ovog funkcionera. Posle toga on je autora teksta nazvao ustašom i uputio ozbiljne pretnje njemu i rukovodstvu lista, a na spisak za maltretiranje dodao je i fotoreportera", kaže se, između ostalog, u saopštenju redakcije lista.

U "Glasu Podrinja" kažu da su pretnje prijavili policiji i da se nadaju da će nadležni organi uraditi svoj deo posla. Sa druge strana, Nikolić tvrdi da nikome nije pretio i traži da se iznesu dokazi ili navedu svedoci.