Uhapšeno 13 osoba, poternica za Vrbaškim
Хапшења осумњичених (Фото/ МУП)
Pripadnici Uprave kriminalističke policije (UKP) uhapsili su juče 13 osoba. Zbog sumnje da su izvršenjem različitih krivičnih dela pribavili protivpravnu imovinsku korist privrednom društvu „Best seed producer” (BSP) iz Feketića od oko 223,7 miliona dinara, a za vlasnikom BSP-a, poznatim privrednikom iz Vojvodine Vladimirom Vrbaškim biće raspisana poternica.
„Tim kriminalnim radnjama oni su oštetili Republičku direkciju za robne rezerve (RDRR) za 166 miliona dinara, a stečajne poverioce AD ’Makovica’ iz Mladenovca, koje je u stečaju, za više od 57.7 miliona dinara. Uhapšeni su direktori u BSP-u D. P. i M. M, kao i zaposleni u tom privrednom društvu D. I., N. M., D. O., B. Š., N. N.
Lisice na ruke stavljene su i vlasniku firmi ’Makovica’ i ’Agora’ M. V., vlasnicima firme ’Mips pro plus’ G. G. i S. Đ., vlasnicima firme ’Šeboj Fanđo’ iz Kruševca M. N. i V. J., direktoru ’Medija-netvorks’ N. J. i direktoru preduzeća ’FBN kjub’ Đ. D.,” saopšteno je iz Višeg javnog tužilaštva u Beogradu.
Pored toga, sumnja se da je Vrbaški oštetio firmu „Medija-netvorks” za još 1,8 miliona evra.
Protiv osumnjičenih koji su nedostupni pravosudnim organima, tužilaštvo će predložiti određivanje pritvora i raspisivanje poternice, rekao je juče glavni javni tužilac VJT u Beogradu Nenad Stefanović.
Policija je obavila pretrese u više desetina objekata u Beogradu, Feketiću i Mladenovcu, kao i u firmi BSP Vladimira Vrbaškog. Mediji su preneli da je Vrbaški jedan od najvećih vojvođanskih tajkuna i za njega je javnost čula zbog optužbi za brojne malverzacije. Pre dve godine pojavile su se sumnje da je on izvršio malverzaciju sa robnim rezervama tokom epidemije korona virusa u Srbiji.
Protiv Vrbaškog je od 1995. godine bilo podneto više krivičnih prijava, a bio je i pod istragom zbog sumnje da je sarađivao sa Veljkom Belivukom. Vrbaški je, kako se sumnja, prao novac za kriminalnu grupu Belivuka.
Vrbaški je 2015. godine bio i član Upravnog odbora Fudbalskog kluba „Partizan”, kao i košarkaškog kluba „crno-belih”, a 2018. navodno je pobegao iz Srbije u Majami, gde ima luksuznu nekretninu, preneli su mediji.
Iz VJT-a juče je saopšteno da postoje osnovi sumnje da je D. P. u saizvršilaštvu i uz pomaganje ostalih osumnjičenih, u nameri pribavljanja protivpravne imovinske koristi za BSP, doveo u zabludu odgovorna lica u Republičkoj direkciji za robne rezerve tako što je od 2016. do 2019. zaključivao sa RDRR godišnje ugovore o razmeni semenske za merkantilnu pšenicu. Dalje se navodi da je D. P. održavao RDRR u zabludi da je pomenutu semensku pšenicu, koju su oni preuzeli iz razmene, u ime i za račun RDRR primao i skladištio u preduzeću BSP u periodu od avgusta 2016. do jula 2021. D. P. je usmeno nalagao D. I., rukovodiocu laboratorije preduzeća „Srbolab”, da sačini fiktivne deklaracije o semenskoj pšenici i izveštaje o navodnom ispitivanju semena poljoprivrednog bilja ovlašćene kontrolne kuće „Srbolab”.
Takođe, postoje osnovi sumnje da je od 1. novembra 2022. BSP zaključio ugovore o poslovno-tehničkoj saradnji sa firmom „Medija-netvorks” koji se odnose na izradu softvera za upravljanje hladnjačama i magacinskim poslovanjem, čija vrednost iznosi više od milion evra. Utvrđeno je da je u januaru 2023. Vladimir Vrbaški kao fizičko lice, u svojstvu jemca, potpisao sa „Medija-netvorksom” ugovor o jemstvu kojim se obavezao da će ispuniti obaveze firme BSP po ugovorima o poslovnoj saradnji na način da dug za navedena preduzeća isplati u kriptovaluti pod nazivom „Eume”, čija je vrednost na dan sačinjavanja ugovora navodno iznosila 1,8 američkih dolara za jednu jedinicu kriptovalute.
Tužilaštvo je izvršilo uvid u otvorene baze podataka koje se odnose na kriptovalutu i utvrdilo da ta valuta nema bilo kakvu berzansku niti realnu upotrebnu vrednost, te da je Vrbaški kao fizičko lice na osnovu tako fiktivnog izmirenja duga BPS-a prema „Medija-netvorksu” preuzeo potraživanje ove firme. Nakon toga je kao obezbeđenje svog potraživanja od BSP-a na delu imovine tog preduzeća stavio hipoteke, procenjene na vrednost od 63 miliona dinara, a potom ih je 25. jula 2023. ugovorom o ustupanju potraživanja preneo na suprugu A. V. Ovo potraživanje je potom u izvršnom postupku preneto u vlasništvo firme „Cold storage” i na taj način je preduzeće BSP oštećeno u iznosu od 63 miliona dinara, navodi se u saopštenju tužilaštva.