Koncert Domenika Nordija

03. 03. 2025. 09:31

Доменико Нордио (Фото: КЦБ)

Koncert italijanskog violiniste Domenika Nordija biće održan večeras od  19.30 sati u Italijanskom institutu za kulturu, u saradnji sa Kulturnim centrom Beograda. Za susret sa beogradskom publikom, a u  okviru ciklusa „Koncerti u Galeriji“ odabrao je dela Bibera, Baha, Prokofjeva i Saja.

Domeniko Nordio, učenik Korada Romana i Mišel Okler, jedan je od najistaknutijih italijanskih muzičara svoje generacije. Rođen je u Veneciji 1971. godine. Bio je čudo od deteta i prvi resital održao je sa 10 godina, a sa 16 pobedio je na međunarodnom takmičenju „Vioti“ u Verčeliju, kada je predsednik žirija bio čuveni Jehudi Menjuhin. Usledile su nagrade na takmičenjima „Žak Tibo“ u Parizu, „Dr Luis Sigal“ u Vinja del Maru i „Frančeskati“ u Marseju, kao i Velika nagrada Evrovizije 1988. godine koja je pokrenula njegovu međunarodnu karijeru: jedini je pobednik iz Italije u istoriji ovog takmičenja.

Nastupao je u čuvenim salama kao što su Karnegi hol u Njujorku, Sala Plejel u Parizu, Teatar Skala u Milanu, Barbikan centar u Londonu, Santori hol u Tokiju, i sa orkestrima kao što su Londonski simfonijski orkestar, Nacionalni orkestar Francuske, Orkestar Romandije, Filharmonija Borusan iz Istanbula, Filharmonija Enesku, Orkestar Simona Bolivara iz Karakasa, Filharmonija Sankt Peterburga, Nacionalni orkestar RAI...