Ko donira novac prosvetarima koji neće da drže nastavu
(Фото М. Спасојевић)
Po neformalnom principu „ne mogu da nam oduzmu koliko možemo da damo” zbijaju se redovi solidarne finansijske pomoći prosvetnim radnicima kojima su drastično umanjene februarske zarade ili su ostali bez plate na osnovu dopisa Ministarstva prosvete koji za januarske zarade nije primenjen – i nikom ništa, a za februarske jeste – pa prosvetari već podnose tužbe i krivične prijave uvereni da su im plate umanjene nezakonito. Istovremeno od nivoa roditelja jednog odeljenja do širih zajednica univerzitetskih profesora, IT industrije, grupa na društvenim mrežama pokrenute su inicijative i prikuplja se novac od dobrovoljnih donacija u solidarni fond. Materijalna pomoć nudi se zaposlenima u prosveti da nadomeste što im je umanjenjem zarada oduzeto, kao svojevrstan odgovor na rezanje plata, ali i vid podstreka nastavnicima da ne odustanu od aktuelne pobune i istraju u podršci studentima koji blokiraju fakultete, trgove i ulice tražeći ispunjenje zahteva, dok vlast uverava da su ti zahtevi ispunjeni.
Dobar deo nastavnika smatra da im ova vrsta finansijske potpore u ovom trenutku nije potrebna. Među njima su i profesori kao i rukovodstvo Gimnazije u Čačku, koji su umesto akontacije, odnosno prvog dela februarske plate, dobili samo takozvani isplatni listić na kome je preciziran iznos – nula dinara. „Devedeset profesora je dobilo nula dinara i sa njima moja dva pomoćnika i ja”, potvrdio je za „Politiku” Ivan Ružičić, direktor čačanske gimnazije.
Kolektiv ove škole, saopštenjem za javnost, iskazao je zahvalnost svima koji su nastavnicima ponudili novčanu pomoć, ali finansijsku podršku nije prihvatio.
„Prethodnih dana dobili smo mnoštvo predloga od strane pojedinaca i određenih profesija iz zemlje i inostranstva, a u vezi sa novčanom pomoći prosvetnim radnicima koji, usled potpune obustave rada, nisu primili platu za februar.
Nastavničko veće gimnazije zahvaljuje se za ponuđenu pomoć, iskazanu podršku i razumevanje situacije u kojoj smo, ali ćemo, koliko je u našoj moći, podneti i ovo breme koje smo svesno i dobrovoljno odabrali znajući za posledice. Zarad dobrobiti naše dece, jer mi ih zaista doživljavamo kao svoju, i zajednice u celini, mi ćemo ovu žrtvu podneti sami sa nadom da neće biti uzaludna”, navodi se u saopštenju nastavničkog veća Gimnazije u Čačku.
Profesori ove škole ističu da ih upravo deca, koja bi da ostanu u svojoj zemlji, uče zajedništvu i plemenitosti, a ne novac koji, naglašavaju, nije osnovno merilo vrednosti, već obraz, časnost i dostojanstvo.
„Naš cilj je ispunjenje studentskih zahteva i zalažemo se za funkcionisanje pravne države u demokratskom društvu gde će se ceniti obrazovanje i učenost, a ne jezik nasilja i primitivizma. Čekamo da se to što pre ostvari, da se vratimo svojoj plemenitoj profesiji i misiji. Svima koji su hteli da nam od srca pomognu neka im se želja na dobro vrati”, poručio je kolektiv čačanske gimnazije.
Među nastavnicima ima i samohranih roditelja kao i supružnika koji zbog obustave nastave nisu primili platu ili su dobili po svega nekoliko hiljada dinara a znaju da se, po pravilu, mesečni dohodak prosvetarima isplaćuje u dva jednaka dela i da sad nemaju da plate, recimo, ratu kredita ili kiriju. Glavna dilema roditelja školaraca koji žele finansijski da pomognu baš učiteljima i nastavnicima svoje dece jeste da li bi to bilo u skladu s propisima. Bojazan je da bi ukoliko nastavnik primi donaciju time učinio prekršaj, te bi neko mogao da ga tuži za primanje mita. Da li postoji pravna barijera za novčane donacije prosvetnim radnicima koji bi prihvatili ovu podršku, tražili smo da razjasne u Ministarstvu prosvete. Odgovora još nema. Neki prosvetni radnici su pak revoltirani idejom da ih bilo ko dobrovoljno „sufinansira” i poručuju da ne treba niko da ih plati da ne rade, već da svi treba da obustave rad i podrže blokadne proteste.
Na inicijativu profesora Beogradskog univerziteta, Foruma beogradskih gimnazija, zajednice IT Srbija, kako navodi Fondacija „Alek Kavčić”, rešila je da pomogne u prikupljanju i dodeli finansijskih donacija nastavnicima koji nisu primili platu ili im je zarada osetno umanjena zbog toga što su obustavili nastavu. „Svedoci smo nesvakidašnje represije nad nastavnicima u obrazovnom sistemu Republike Srbije, samo zato što su smogli snage da konačno kažu da je sistem truo. U ovom trenutku veliki broj nastavnika ne prima platu. Pitali su nas građani, profesori, ajtijevci da se uključimo u ovu pomoć i odlučili smo da otvorimo svoj sajt za donacije iz kojih ćemo nastavnicima prosleđivati pomoć za plate”, pojasnio je prof. dr Aleksandar Kavčić, osnivač Fondacije „Alek Kavčić” u video-poruci koja se deli u prosvetnim krugovima.
Nisu ovu poruku svi dočekali blagonaklono. Željana Radojičić Lukić, nagrađivana učiteljica i autorka koncepta učenja „Čarobno selo”, koja je obavljala i dužnost pomoćnika ministra prosvete, komentarišući vest da Kavčićeva fondacija prikuplja pomoć za nastavnike bez plata, navela je na svom profilu na „Fejbuku”: „Kakav mangup – Trojanac. Svi poznajemo barem jednog nastavnika kojem je oduzeta plata, uplatimo mu direktno, što bi nam dotični bio posrednik, pobogu.” Zbog čega Kavčića naziva Trojancem i da li misli da je platforma za uplatu solidarne pomoći prosvetnim radnicima koju je kreirala njegova fondacija zapravo prevara, „Politika” je pitala Željanu Radojičić Lukić. Upitali smo je i da li smatra da je u ovom trenutku prosvetnim radnicima potrebna finansijska potpora u vidu dobrovoljnih uplata. Nismo dobili odgovor do zaključenja ovog izdanja našeg lista.
Za „Politiku” Kavčić ovim povodom ističe da Fondacija „Alek Kavčić” nastoji da pomogne zaposlenima u prosveti na efikasan i jednostavan način i da se zato uključila u ovu aktivnost. „Isplata novčanih sredstva biće usaglašena sa delegatima iz škole koji će koordinirati zahteve za pomoć zaposlenima u prosveti. Tako da pozivam i ostale da shodno svojim mogućnostima doniraju i pridruže mi se u pružanju pomoći prosvetarima”, zaključuje Kavčić.
Negodovanje roditelja
Deo roditelja učenika burno negoduje što se uopšte pokreću akcije prikupljanja novca za nastavnike koji su obustavili nastavu. Oni žele da se deca vrate u klupe, da se nadoknadi gradivo koje je propušteno. Ne vide smisao finansijske podrške nastavnicima koji protestuju, naročito zato što nezanemarljiv broj nastavnika koji bojkotuju nastavu dele stav da, sad kad im je plata umanjena, niko ne može da ih primora da nadoknade izgubljene časove. Iz resornog Ministarstva prosvete ukazali su, podsetimo, da će umanjene plate prosvetnim radnicima biti nadoknađene kada budu nadomestili časove koje nisu održali.
Prikupljeno 590.000 dinara
Samoorganizovani roditelji, ali i pojedini građani, prikupili su 590.000 dinara za zaposlene u obustavi rada u Osnovnoj školi „Svetozar Marković Toza” u Novom Sadu, javila je juče Beta. U ovoj školi u znak protesta od početka drugog polugodišta rad je obustavilo devetoro zaposlenih, među kojima ima i nenastavnog osoblja, a prvi deo februarske zarade koju su primili ne premašuje 2.000 dinara. Zahvalni na donaciji ovi zaposleni ukazali su da novčanu pomoć shvataju „kao pozajmicu dok im plate ne budu vraćene” i ocenili su da je novac važan ali da „solidarnost puni srce”.