Biciklistička trka koja spaja srpski narod

24. 04. 2025. 09:42

Фо­то Бе­о­ин­фо

Tra­di­ci­o­nal­na Me­đu­na­rod­na bi­ci­kli­stič­ka tr­ka „Be­o­grad–Ba­nja­lu­ka”, ko­ja tra­je do 26. apri­la, sve­ča­no je otvo­re­na ju­če na Tr­gu re­pu­bli­ke u okvi­ru ma­ni­fe­sta­ci­je „Be­o­grad­ski da­ni po­ro­di­ce”. Ovu 19. po re­du tr­ku ko­ja spa­ja srp­ski na­rod s ove i one stra­ne re­ke Dri­ne otvo­rio je gra­do­na­čel­nik Alek­san­dar Ša­pić.

On je po­že­leo do­bro­do­šli­cu pri­ja­te­lji­ma iz Re­pu­bli­ke Srp­ske i na­gla­sio da je grad tu da po­mog­ne sva­ku vr­stu sa­rad­nje, na­ro­či­to sport­sku. U tr­ci će uče­stvo­va­ti 175 bi­ci­kli­sta iz če­tr­de­se­tak ze­ma­lja sve­ta, a tr­ka će se sa­sto­ja­ti iz če­ti­ri eta­pe.
– Že­lim do­bro i kva­li­tet­no tak­mi­če­nje svim bi­ci­kli­sti­ma i da na­sta­vi­mo da ga­ji­mo brat­ske od­no­se jer jed­ni dru­ge mo­ra­mo da po­ma­že­mo. Uko­li­ko to ne či­ni­mo mi i ne po­ma­že­mo se, ni­ko dru­gi nam ne­će po­mo­ći. Naj­va­žni­je je da ova tr­ka spa­ja dve ze­mlje u ko­ji­ma ži­vi isti na­rod. Že­lim da još du­go go­di­na tra­je, da spa­ja Re­pu­bli­ku Srp­sku i Sr­bi­ju – is­ta­kao je gra­do­na­čel­nik.
Pred­sed­nik bi­ci­kli­stič­ke tr­ke Vla­di­mir Ku­va­lja pod­se­tio je da tr­ka kre­će iz Be­o­gra­da pre­ma Ba­nja­lu­ci, iz Sr­bi­je pre­ma Re­pu­bli­ci Srp­skoj.
– Po­no­san sam na ono što su da­nas Sr­bi­ja i Re­pu­bli­ka Srp­ska, a Be­o­grad je glav­ni grad svih Sr­ba, gde god da se na­la­ze. Mi iz Re­pu­bli­ke Srp­ske to do­bro zna­mo. Že­lim da za­hva­lim upra­vi gra­da, po­seb­no gra­do­na­čel­ni­ku Ša­pi­ću ko­ji čvr­sto sto­ji uz Re­pu­bli­ku Srp­sku i sve ono što nas spa­ja – is­ta­kao je Ku­va­lja, a pre­no­si Be­o­in­fo.
Me­đu­na­rod­na bi­ci­kli­stič­ka tr­ka „Be­o­grad–Ba­nja­lu­ka” je pr­vi put or­ga­ni­zo­va­na 2007. go­di­ne i ima zna­čaj­nu po­ru­ku – da gra­ni­ce ne po­sto­je. Re­ka Dri­na ni­je gra­ni­ca, već most za srp­ski na­rod.

Tr­ka pro­la­zi kroz 21 grad i op­šti­nu Re­pu­bli­ke Srp­ske i Sr­bi­je, a tak­mi­ča­re pra­ti vi­še od 300.000 sta­nov­ni­ka. Pro­šlo­go­di­šnju 18. tr­ku po­sred­stvom ma­lih ekra­na gle­da­lo je oko se­dam mi­li­o­na lju­di.  
Ova tr­ka na­la­zi se u ka­len­da­ru Svet­ske bi­ci­kli­stič­ke uni­je i pred­sta­vlja je­dan od naj­ve­ćih sport­skih do­ga­đa­ja ko­ji za­jed­nič­ki or­ga­ni­zu­ju Sr­bi­ja i Re­pu­bli­ka Srp­ska.

Otva­ra­nju Me­đu­na­rod­ne bi­ci­kli­stič­ke tr­ke „Be­o­grad–Ba­nja­lu­ka” na Tr­gu re­pu­bli­ke pri­su­stvo­vao je i Ni­ko­la Pe­nić, grad­ski se­kre­tar za sport i omla­di­nu.