Policija nije našla Buhu na poznatoj adresi
Новак Стеванић починио је самоубиство јер га ја малтретирао „земунски клан” (Фото лична архива)
Ljubiša Buha Čume, prvi svedok saradnik u Srbiji, ni juče se nije pojavio pred Višim sudom u Beogradu, u kojem je trebalo da bude saslušan kao svedok u postupku protiv penzionisanog policajca Milana Radukića, pripadnika Žandarmerije Saše Đajića, nekadašnjeg pripadnika „zemunskog klana” Nikole Bajiće i Gorana Ristića, okrivljenih da su 1997. godine iz sefa u porodičnom stanu Zorana Stevanića u Beogradu odneli više kilograma zlatnog nakita i oružja, a potom oteli njegovog sina Novaka (22), koji je nedugo potom izvršio samoubistvo. Kako je na jučerašnjem pretresu rekao sudija Živko Jevđenijević, policiji je naloženo da privede Buhu na jučerašnje suđenje, ali on nije pronađen na adresi na kojoj je prijavljen.
Novo privođenje Buhe, jednog od ključnih svedoka u ovom postupku, naloženo je i za naredni glavni pretres, koji je zakazan za 25. jun.
Na jučerašnjem glavnom pretresu sud je naložio i da se uradi komisijsko veštačenje tržišne vrednosti četiri i po kilograma zlata koji su ukradeni iz porodičnog stana Stevanića. Ova odluka suda izazvala je negodovanje branilaca okrivljenih koji su naveli da nije poznato gde se nakit nalazi, pa je stoga upitno kako će on biti veštačen.
Odgovarajući na opaske odbrane, sudija Jevđenijević kazao je da se spisak ukradenih dragocenosti nalazi u spisima predmeta.
Oštećeni Zoran Stevanić kazao je posle jučerašnjeg pretresa da se radi o pet lanaca, privescima za lance, lančiću, narukvici, minđušama, broševima sa brilijantima i dijamantima, dukatima i zlatnicima.
– Sve ovo mora da postoji u dokumentaciji u MUP-u. Da su sud i tužilaštvo radili bez pritisaka vlasti, postupak bi odavno bio okončan. Da bi država zaštitila kriminalce, policajce i funkcionere MUP-a, tužilaštvo i sud, godinama je prolongirala ozbiljnu istragu i rešavanje ovog strašnog zločina. Verujem da bi, kada bi iskreno to želela, država mogla da reši ovaj slučaj koji traje 28 godina. Verujem, ipak, da će pravda, biti zadovoljena – kazao je Stevanić za „Politiku”.
U svojstvu svedoka, u dosadašnjem toku postupka, dva puta je saslušavan Dejan Milenković Bagzi, svedok saradnik u postupku protiv „zemunskog klana”. Milenković, koji je pod zaštitom MUP-a, prvi put je ispitan 2017. godine u tužilaštvu, ali i u decembru 2022. godine pred sudom, kada je rekao da se 1997. godine, kada je opljačkan sef, u kafeu u Kotobanji, koji je držao Ljubiša Buha Čume, govorilo o otmici Novaka Stevanića i pljački sefa iz stana njegovog oca.
Događaj koji je predmet optužnice protiv četvorice okrivljenih odigrao se 22. avgusta 1997. godine kada su dva bivša policajca i dva pripadnika „zemunskog klana” otela Novaka Stevanića, studenta Pravnog fakulteta Univerziteta u Beogradu, i iz sefa u stanu njegove porodice odnela četiri i po kilograma zlata, dijamante, oružje i 100.000 tadašnjih nemačkih maraka. Novak Stevanić je sedam meseci kasnije izvršio samoubistvo zbog maltretiranja pripadnika „zemunskog klana”.