Kijev za proširene mirovne pregovore sa Rusijom uz Trampa u Vatikanu

25. 05. 2025. 13:42

Последице дејства руских дронова на стамбену област Кијева (Фото/ EPA– EFE/ Sergey Dolzhenko)

Kijev, Talin, Brisel – Ministar spoljnih poslova Ukrajine Andrij Sibiha ocenio je juče da je napad ruske vojske na ukrajinsku prestonicu i druge regione Ukrajine, tokom prethodne noći odgovor Rusije na međunarodne mirovne napore, ističući potrebu za povećanjem sankcija na Rusiju, javio je Tanjug. Kako je objavio Ukrinform, predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski je ranije istakao da su tokom noći između petka i subote, Kijev i sedam regiona napadnuti sa 250 dronova i 14 balističkih raketa, pri čemu je najmanje 15 ljudi povređeno.

U međuvremenu, Sibiha je ocenio da bi sastanak ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog i ruskog predsednika Vladimira Putina mogao da bude održan u proširenom formatu, pri čemu Ukrajina želi da se sastanku pridruži i predsednik SAD Donald Tramp. On je naglasio da ne smeju da postoje uslovi za nastavak sastanka koji se održao u Istanbulu, jer, kako je rekao, ako se uklone „sva ova pseudoistorijska predavanja ruske delegacije”, tamo je postignut jasan dogovor. „Prvo, razmena ratnih zarobljenika, a u petak je, kako je izvestio predsednik Ukrajine, počela implementacija ove stavke. Druga tačka je da čekamo da ruska strana predstavi svoju viziju, svoj koncept, svoje predloge u vezi sa parametrima budućeg bezuslovnog prekida vatre”, dodao je Sibiha. On je rekao da je treća tačka sastanak Zelenskog i Putina, kojem Ukrajina želi da se pridruže Tramp i evropski lideri, prenosi Ukrinform. Sibiha je rekao da se Vatikan i dalje razmatra kao potencijalno mesto sastanka, uprkos tome što je šef ruske diplomatije Sergej Lavrov rekao da se Moskva protivi tome. „Zainteresovani smo i lično smo zahvalni papi Lavu Četrnaestom na ovom predlogu. Pozdravili bismo takav sastanak u Vatikanu”, rekao je Sibiha.

Koliko juče, šef diplomatije Estonije Margos Cahkna pozvao je na povećanje vojne pomoći Kijevu i oštrije sankcije Rusiji nakon najnovijeg napada ruske vojske na Ukrajinu. Cahkna je na „Iksu” napisao da „kontinuirana agresija Rusije ima jednostavno objašnjenje, nije bila izložena dovoljnom pritisku da se zaustavi”. „Moć da ovo promenimo leži u našim rukama. Pristalice Ukrajine bi trebalo da povećaju vojnu pomoć Ukrajini, uvedu oštrije sankcije Rusiji, koriste njenu zamrznutu imovinu i odvrate njenu ’lažnu’ mornaricu”, napisao je ministar. Kako je ranije objavljeno, tokom noći su ukrajinske snage protivvazdušne odbrane oborile šest ruskih balističkih raketa „iskander-M/KN-23”, koje su napale Kijev, a takođe su neutralisale 245 od 250 dronova.

EU inače, u okviru najnovijeg, 18. paketa sankcija protiv Rusije razmatra isključenje 20 ruskih banaka iz sistema Udruženja za svetske međubankarske finansijske telekomunikacije (SVIFT). Uprkos suprotnim naznakama iz Vašingtona, EU razmatra i plan za sankcionisanje gasovoda „Severni tok”, gde Brisel za to već ima podršku Nemačke, javljaju mediji. Ovaj novi „anti-Severni tok” plan EU razvija u trenutku kada sa one strane Atlantika jačaju signali o potencijalnom oživljavanju projekta tog gasovoda tokom Trampovih nastojanja da posreduje u postizanju mirovnog sporazuma između Rusije i Ukrajine.